Biznes artykuł sponsorowany
17 maj 2016

Zalety drewna klejonego w konstrukcjach

zdjęcie: Zalety drewna klejonego w konstrukcjach / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
Niezaprzeczalnie to drewno jest jednym w najstarszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia konstrukcji nośnych budynków i wiat. Swoją popularność zawdzięcza dużej wytrzymałości, która jednak zależna jest od rodzaju gatunku drzewa. Konstrukcje budowlane początkowo wykonywane były z naturalnego drewna litego. Coraz więcej nowo powstających konstrukcji wykonywanych jest jednak z drewna klejonego. Jakie są więc zalety drewna klejonego w konstrukcjach i czym się to drewno wyróżnia?
Zalety drewna klejonego w konstrukcjach - właściwości drewna klejonego i drewna litego.

Drewno lite otrzymywane jest  zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Poddawane są one po ścięciu tylko zewnętrznej, powierzchownej obróbce. Jest w pełni naturalnym surowcem, a to odróżnia je od drewna klejonego warstwowo, które jest tworzywem drzewnym. Jednak drewno lite charakteryzuje się nieco gorszymi właściwościami mechanicznymi. Poddane różnym zmiennym warunkom atmosferycznym drewno to cały czas narażone jest na pęcznienie i kurczenie się. Powoduje to znane wszystkim wypaczenie materiału i pęknięcia w strukturze drewna. Szybki postęp w budownictwie i duże zapotrzebowanie na drewno już dłuższy czas zmusza tartaki do szybkiego i co za tym idzie często za krótkiego suszenia drewna. Prawidłowe suszenie powinno przebiegać w czasie 1 roku na każdy 1 cm grubości drewna. Dawniej, kiedy budownictwo nie było tak rozwinięte, było to możliwe, a historyczne budowle z litego drewna możemy podziwiać do dziś. Obecnie to drewno klejone wyprzedziło drewno lite i jest głównym materiałem stosowanym w konstrukcjach. Postaramy się wyjaśnić jakie zalety i właściwości posiada drewno klejone warstwowo.

Klejone warstwowo drewno wytwarzane jest tylko i wyłącznie z gatunków drzew liściastych. Odznaczają się one dużą wytrzymałością i posiadają ładny jasny kolor. Drewno z drzew sosny i świerku wolno przyjmuje wilgoć i umiarkowanie pracuje przy zmiennej wilgotności powietrza.

Proces tworzenia drewna klejonego polega na klejeniu i łączeniu ze sobą kolejnych deseczek tzw.lameli. Deski używane do tworzenia drewna klejonego nie będą poddane klejeniu, jeśli nie zostaną dokładnie wysuszone, do maksymalnie 12% wilgotności. Dopiero dobrze wysuszone lamele mogą być łączone ze sobą za pomocą złączy klinowych. Nakładane kolejno na siebie są klejone i docinane na odpowiedni długości i kształty. Układanych jest kilka warstw, aż do pożądanej grubości. Dzięki takiemu zabiegowi sklejania warstwowego otrzymuje się produkt o długowiecznych właściwościach. Pozbawiony w procesie tworzenia wszelkich niedoskonałości i sęków jest produktem doskonałym. Ważną zaletą, która wysuwa drewno klejone nad drewno lite, jest również jego plastyczność. Można tworzyć gotowe elementy konstrukcji nośnych o długich i szerokich wymiarach, formować z niego rozmaite łuki i kształt. Drewno klejone mimo swojej wytrzymałości jest bardzo lekkim materiałem i idealnie nadaje się na konstrukcje. Odporne na działanie czynników atmosferycznych jest również częściowo ognioodporne dzięki dobrze wyszlifowanym powierzchnią i kantom. Nie wymaga konserwacji środkami ochronnymi, co w wypadku drewna litego jest konieczne.

Cechy drewna klejonego:
  • lekkość materiału
  • wytrzymałość i stabilność materiału
  • brak pęknięć i wypaczeń w strukturze drewna
  • ognioodporność
  • brak konieczności stosowania środków konserwujących
  • odpowiednia wilgotność drewna do maks. 12%

Cechy drewna litego:
  • konieczność stosowania środków konserwujących
  • łatwopalność materiału
  • pęknięcia i wypaczenia często występujące w strukturze drewna
  • często zbyt dużą wilgotność drewna
  • naturalny wygląd drewna
  • wytrzymałość materiału

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min,: wiaty garażowe: http://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
6°C
wschód słońca: 05:26
zachód słońca: 19:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-20 11:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 11:00
miejsce
Dom Sztuki, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 18:00
miejsce
Scena Zacisze, Warszawa, Ul....
wstęp biletowany