8 maj 2023

Dziś (wtorek, 9 maja) w kraju

REKLAMA

Dziś jest wtorek, sto dwudziesty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.51, zachód o 20.14. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Katarzyna, Karolina, Maria, Stefan i Mikołaj.

# # #

181 lat temu w Paryżu zmarł Karol Kniaziewicz, generał, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 r. i Powstania Kościuszkowskiego; oficer Legionów Polskich, dowódca Legii Naddunajskiej; w kampanii rosyjskiej 1812 r. dowódca dywizji, walczył pod Smoleńskiem, Możajskiem i nad Berezyną; podczas Powstania Listopadowego stał na czele Misji Polskiej w Paryżu.

88 lat temu w Częstochowie urodziła się Halina Poświatowska, poetka, autorka m.in. zbiorów wierszy "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk".

78 lat temu oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na teren niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof; od września 1939 r. do KL Stutthof trafiło w sumie ok. 110 tys. więźniów; liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

57 lat temu w telewizji rozpoczęto emisję serialu "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego.

52 lata temu w Katowicach otwarto halę widowiskowo-sportową Spodek.

36 lat temu w Warszawie w Lesie Kabackim rozbił się samolot PLL LOT Ił-62 M "Kościuszko"; katastrofy nikt nie przeżył - zginęły 183 osoby.

34 lata temu w telewizji nadana została pierwsza audycja wyborcza Studia "Solidarność".

17 lat temu w Warszawie zmarł Jerzy Ficowski, poeta, eseista, tłumacz, znawca kultury cygańskiej, twórczości Brunona Schulza i ludowej poezji żydowskiej; autor publikacji "Cyganie polscy", "Cyganie na polskich drogach", "Regiony wielkiej herezji"; autor tekstów popularnych piosenek jak "Bajka o cygańskim królu" czy "Jadą wozy kolorowe".

10 lat temu w Warszawie zmarł prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz, historyk, varsavianista, żołnierz AK, odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

lui/

# # #

Dziś Sejm podczas jednodniowego posiedzenia ma zająć się rządowymi projektami ustaw o pomocy dla rolników w związku z sytuacją na rynku zbóż. Posłowie mają też pracować nad np. projektem ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz projektem o zwiększeniu pieniędzy na zwrot kosztów zakupu oleju napędowego.

aop/

# # #

Dziś rano maturzyści przystąpią do pisemnych egzaminów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Po południu będzie pisemny egzamin z filozofii. Egzaminy z obu przedmiotów nie są obowiązkowe.

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdają maturę w starej formule (Formuła 2015).

Chęć zdawania angielskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało ok. 195,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Około 5,7 tys. tegorocznych absolwentów będzie zdawać egzamin z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym.

Filozofia należy do przedmiotów rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania z niej egzaminu zadeklarowało blisko 1790 tegorocznych absolwentów, czyli mniej niż pół procent.

Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

dsr/ mir/

# # #

PAP Newsroom

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
19.4°C
wschód słońca: 04:34
zachód słońca: 20:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany