29 wrzesień 2014

Teatr - dla elity czy dla każdego?

zdjęcie: Teatr - dla elity czy dla każdego? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Przekonanie o tym, że teatr to rozrywka dla wyższych sfer, do dziś funkcjonuje w świadomości wielu Polaków. Tymczasem niewiele ma już wspólnego z prawdą. Współczesny teatr dawno otworzył się bowiem na masowego odbiorcę. Czym stara się go zachęcić do wejścia?

Źródła niechęci do teatru

Teatralna scena wielu z nas kojarzy się z pewnością z antycznymi amfiteatrami, dydaktycznymi sztukami i autorami takimi jak Sofokles czy Szekspir. Wiążemy ją z umoralniającymi przedstawieniami – często tragediami czy dramatami – które nie stanowią dla nas atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Dochodzi do tego przekonanie o elitarności teatru – wysokich cenach za bilety, wysublimowanym towarzystwie i eleganckich, wieczorowych strojach. Te mity należy jednak obalić. Chociaż na deskach teatru wciąż wystawanie są sztuki Szekspira, to jest to tylko jedna z propozycji, jakie kierują do nas dzisiejsze teatry.


Teatr dla mas

Taka była idea teatru u jego podstaw, np. w starożytnej Grecji. Dni, w których od wschodu do zachodu słońca odgrywano spektakle, były dla Greków prawdziwym świętem. Nie tylko dawały możliwość obcowania ze sztuką, ale także stanowiły okazję do spotkania się większości mieszkańców miast czy miasteczek. Organizowano je na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie dla każdego widza znalazło się miejsce. Warto też przypomnieć o ważnej funkcji ówczesnego teatru, który nie tylko uczył, ale także uwalniał od trwogi, przynosił katharsis, leczył widzów z ich lęków – poruszał bowiem sprawy dla nich ważne, tłumaczył rzeczywistość.
Do tych początków powraca także obecny teatr, który, podążając z duchem czasu, oferuje sztuki współczesne lub uwspółcześnione, w których poruszane są problemy nieobce człowiekowi XXI wieku. Do widza mówi się prosto i zrozumiale na tematy ważne i aktualne, jak np. praca, rodzina, związki, relacje międzyludzkie, przywary czy słabości.

 

Do teatru jak do kina

Tym, co również nie sprzyjało spontanicznym wypadom do teatru, jeszcze do niedawna były bilety, które należało rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W porównaniu z o wiele tańszymi wejściówkami do kina, gdzie możemy udać się w każdej chwili, nie stanowiły zachęcającej oferty. Jednak i to się zmienia. Do teatrów na terenie całej Polski, również w Warszawie, możemy już nabyć bilety online. Wszystko dzięki serwisom internetowym, np.Groupon Fan, które umożliwiają zakup wejściówek w wygodny sposób, oferując przy tym atrakcyjne upusty cenowe, także na spektakle unikatowe. Niższe ceny takich biletów czynią sztukę dostępną dla wszystkich.
Nie sposób zaprzeczyć, że teatr był i będzie instytucją kulturalną o wyższej niż inne renomie i elitarności. Nadal nie jemy tu popcornu i nie pijemy napojów gazowanych, a po widowni nie roznosi się szmer papierków po cukierkach. Nie oznacza to jednak, że dostęp do niego jest ograniczony przez nieatrakcyjną tematykę, formę przekazywania treści czy cenę biletów. Wręcz przeciwnie – dzisiejszy teatr wychodzi na poszukiwania potencjalnych widzów, a wspomagają go ciekawe scenariusze współczesnych spektakli oraz przystępna cena wejściówek.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
0.8°C
wschód słońca: 05:28
zachód słońca: 19:41
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-19 17:15
miejsce
Białołęcki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 17:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany