Warszawski Festiwal Młodzieży

2018-10-09
fot. Zajęcia rękodzielnicze
Ruszył „Warszawski Festiwal Młodzieży”. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy! Kilkadziesiąt bezpłatnych aktywności dla grup zorganizowanych i tyle samo dla osób indywidualnych, w tym m.in. warsztaty, spotkania, debaty, koncerty. Wybierz wydarzenie dla siebie, liczymy na Twój udział!
REKLAMA
 

Warszawski Festiwal Młodzieży to wyjątkowe wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa i realizowane w ramach Programu Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020. - Uczymy, ale też dajemy radość ze współtworzenia. Dlatego do tworzenia założeń Programu zaprosiliśmy samą młodzież, to oni powiedzieli, w którym kierunku chcą iść, żeby stolica się rozwijała. Warszawski Festiwal Młodzieży, który właśnie trwa, jest wyrazem ich woli, ale też zaangażowania w realizację Programu – mówi Karolina Malczyk, wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Warszawski Festiwal Młodzieży to wyjątkowe święto realizowane dla młodzieży oraz z jej aktywnym udziałem, potrwa 17 dni i obejmie swoim zasięgiem 14 dzielnic Warszawy. Chcemy zapewnić uczestnikom nie tylko możliwość zdobywania umiejętności i pogłębiania wiedzy, ale również stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz spotkań z warszawskimi aktywistami i aktywistkami. Zaplanowaliśmy 80 bezpłatnych wydarzeń, różnorodnych tematycznie i dostosowanych do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Program aktywności został podzielony na obszary:

- umiejętności praktyczne: szycie, stolarka, druk 3D, programowanie / majsterkowanie, kurs pierwszej pomocy, pszczelarstwo miejskie, grafika warsztatowa, fotografia, nauka zasad hinduskiej gry Carrum, witraż, warsztaty kulinarne, warsztat rowerowy;
- ciało/ruch: taniec, turniej RUGBY na wózkach, gra w bulle, turnieje sportowe, pokazy w skateparkach;
- sztuka: przegląd filmowy, przegląd twórczości wizualnej, warsztaty projektowe, wspólne wykonanie muralu, przegląd kapel szkolnych, warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, Warszawskie Młodzieżowe Spotkania Teatralne;
- szkolenia: warsztaty przedsiębiorczości, warsztaty w zakresie doradztwa zawodowego, wsparcie na starcie;
- edukacja samorządowa: warsztaty z zakresu edukacji samorządowej, przegląd inicjatyw młodzieżowych, spotkania młodzieży z ekspertami.

To wyjątkowe święto zasługuje również na wyjątkowy finał, podczas którego stworzymy festiwalowy mural „Młoda Warszawa”, który zaprojektują studenci ASP z Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej pod kierownictwem prof. Mirosława Duchnickiego wraz z uczniami Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona.

Do naszego Festiwalu dołączyły partnersko muzea Warszawy, przyłączając się do akcji Muzeum Otwarte na Młodzież. W ramach Festiwalu, w dniach 9-19 października, młodzież w wieku 13-26 lat, za okazaniem legitymacji szkolnej/studenckiej i na hasło Warszawski Festiwal Młodzieży, wchodzi za darmo lub za symboliczną złotówkę do następujących muzeów:
- bezpłatne wejścia: Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Muzeum Geologiczne, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Niepodległości (Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa), Muzeum Warszawy (i wszystkie oddziały: Muzeum Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji), Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Ewolucji, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Literatury.
- za symboliczną złotówkę: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Łazienki Królewskie, Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki, Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki.

Warszawa wspiera młodzież
Jako pierwsze miasto w Polsce przyjęliśmy miejską politykę młodzieżową, którą realizujemy za pośrednictwem interdyscyplinarnego programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”, którego celem jest poprawa jakości życia młodzieży oraz wzrost ich aktywności w życiu publicznym.

- W październiku rusza kolejna edycja warsztatów edukacji samorządowej „Nastolatek w samorządzie”. Do tej pory w ramach warsztatów adresowanych do szkół ponadpodstawowych wzięło udział 45 tys. uczniów.
- Od października rozpoczniemy również pilotażowy projekt edukacji samorządowej studentów – semestralne zajęcia akademickie przygotowane we współpracy z wykładowczyniami i wykładowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z Urzędu m.st. Warszawy, którzy na co dzień zajmują się konkretnymi tematami i będą dzielić się ze studentami nie tylko swoją wiedzą teoretyczną, ale głownie jej praktycznym zastosowaniem.
- Młodzi warszawiacy mają również możliwość rozwijania swoich umiejętności przywódczych w ramach „Warszawskiej Akademii Młodych Liderów”. W zajęciach akademii wzięło udział blisko 85 członków samorządów uczniowskich, rad młodzieżowych oraz grup nieformalnych. Zorganizowaliśmy dla nich warsztaty oraz spotkania z trenerami, ekspertami i innymi zaproszonymi gośćmi.
- Młodym, dla których ważne są przedsiębiorczość, innowacje społeczne i technologiczne, stworzyliśmy szansę rozwoju w ramach projektu „Kreatywna młodzież”.
- Wzmacniamy samorządność młodzieży, nie tylko poprzez stałą współpracę z Młodzieżową Radą m.st. Warszawy oraz młodzieżowymi radami dzielnic, ale również poprzez projekt „Samorządy mają moc”. W ramach tego projektu wspieramy samorządność uczniowską, pracujemy z uczniami, nauczycielami i rodzicami, wymieniając się doświadczeniami i pomysłami na uspołecznianie warszawskich szkół.
- Aktywność obywatelską młodych rozwijamy za pośrednictwem projektu „Samorządna Młodzież”, upowszechniającego wiedzę na temat budżetu partycypacyjnego i inicjatywy lokalnej. W ramach jego dwóch edycji młodzież zgłosiła blisko 80 projektów do budżetu partycypacyjnego oraz ok 15 wniosków inicjatywy lokalnej.
- Wspieramy samorządność młodzieży, przygotowując miejskie instytucje i dorosłych prowadzących działania na rzecz młodzieży do prowadzenia partnerskiego dialogu i współpracy z młodymi warszawiakami. W dzielnicach powołaliśmy doradców ds. młodzieży, a w biurach ustanowiliśmy przedstawicieli do współpracy z młodzieżą. W ramach projektu „Rzecznicy zmian” przygotowaliśmy kompleksową strategię współpracy z młodzieżą dla ok 40 instytucji miejskich.
- W ramach projektu „Ochotnicy w szkole” wielopoziomowo wspieramy szkoły oraz młodzież w działaniach związanych z wolontariatem.
- „Aktywna warszawska młodzież”, której kolejna edycja rozpoczęła się z początkiem roku szkolnego, to program, w ramach którego młodzież może otrzymać wsparcie finansowe, merytoryczne i organizacyjne w realizacji swoich inicjatyw. Do tej pory wsparliśmy blisko 400 projektów i inicjatyw, których część zobaczyć lub wysłać będziemy mogli podczas Festiwalu.

Przypomnijmy również, że Warszawa wsparła aktywność obywatelską młodzieży i ich inicjatywę – I Parlament Dzieci i Młodzieży, której uczestnicy pomimo odwołania posiedzenia przez Sejm 24. Sesji Dzieci i Młodzieży, przyjechali do Warszawy w piątek, 1 czerwca br., aby na Uniwersytecie Warszawskim, w gronie młodzieży rozmawiać o ważnych kwestiach, takich jak demokracja oraz sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce. Miasto sfinansowało wyżywienie uczestników i ich przejazdy transportem publicznym. Zapewniło również nocleg dla koordynatorów regionów i przedstawicieli Prezydium oraz wyżywienie dla młodzieży. Wsparcia merytorycznego podczas debat, dyskusji i obrad udzielili eksperci miasta, w tym wiceprezydent Michał Olszewski i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Muzea, dla których organizatorem jest Warszawa, zapewniły bezpłatny wstęp dla uczestników Parlamentu Dzieci i Młodzieży.

Młodzi warszawiacy idą na swoje pierwsze wybory
Z myślą o młodych mieszkańcach stolicy przygotowaliśmy publikację „Moje pierwsze wybory” oraz organizujemy cykl debat i konkursów poświęconych samorządności.

Broszura „Moje pierwsze wybory” - materiał edukacyjny dotyczący najbliższych wyborów samorządowych dostępny jest dla młodych warszawiaków w formie elektronicznej pod adresem http://mojepierwszewybory.pl. Jego wersja papierowa będzie rozdawana m.in. podczas szkoleń i warsztatów, które odbywają się w stolicy. Broszura stanowi małe kompendium praktycznych informacji, które powinien znać każdy obywatel przystępujący do głosowania. Za pośrednictwem broszury młodzi ludzie dowiedzą się m.in. kogo wybieramy w wyborach samorządowych, jakie są kompetencje poszczególnych organów władz lokalnych, jakie warunki należy spełnić, żeby zagłosować oraz jak przebiega głosowanie od wejścia do lokalu wyborczego do wrzucenia kart do urny. Broszura powstała przy współpracy z ekspertami w dziedzinie samorządu terytorialnego.

Rozpoczęliśmy również realizację cyklu debat, szkoleń i warsztatów o samorządzie terytorialnym i samorządności. Podczas spotkań uczestnicy wzbogacą swoją wiedzę dotyczącą struktury i działań miasta, poznają narzędzia wspierające aktywność społeczną, m.in. budżet obywatelski, inicjatywę lokalną czy konsultacje społeczne. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję wypróbować swoje kompetencje zarówno związane z wiedzą samorządową, umiejętnością prowadzenia skutecznej argumentacji, jaki i aktywnego słuchania z poszanowaniem osób prezentujących odmienne poglądy.

Organizator Festiwalu: Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”, program na stronie www.festiwal.wwarszawie.org.pl

 
Źródło: UM Warszawa / Magdalena Łań


Wasze Opinie i Komentarze
artykuł nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy...
Twoje-Miasto sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów. Regulamin Forum
opis:
podpis:
kobieta mężczyzna
REKLAMA
kiedy 2019-02-23 16:00

kiedy 2019-02-23 19:00

kiedy 2019-02-23 19:30

kiedy 2019-02-23 21:00

kiedy 2019-02-24 18:00

kiedy 2019-02-24 18:00

Szanowny Czytelniku!

Przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszych serwisów.
Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź Dalej" lub "X"), zgadzasz się na wskazane poniżej działania.


Stosowanie plików cookies i innych technologii

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies (ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu:
- Zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron
- Ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych
- Poznanie Twoich preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów
- Wyświetlanie spersonalizowanych reklam, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.


Administratorzy danych

Administratorem tych danych jesteśmy my, czyli Twoje-Miasto Sp. z o.o., ul. Legionów 57A 86-300 Grudziądz jak również nasi Zaufani Partnerzy z którymi współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w Polityce Prywatności.


Jak wykorzystujemy Twoje dane

W ramach świadczonych przez nas usług staramy się wyświetlać reklamy odpowiadające Twoim zainteresowaniom, które dotyczą naszych produktów oraz produktów klientów korzystających z naszych usług reklamowych (marketing bezpośredni). W tym celu wykorzystujemy informacje zapisywane w plikach cookies, które otrzymujemy podczas korzystania z naszych stron. Nasze działania podejmowane są zgodnie z obowiązującym prawem w ramach tzw. uzasadnionego interesu administratora danych, ponieważ chcemy, by wszystkie nasze usługi, w tym wyświetlane reklamy, były najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika.


Wykorzystywanie Twoich danych przez naszych partnerów

Podobne działania w celach marketingowych podejmują nasi Zaufani Partnerzy, którym udostępniamy powierzchnię reklamową na naszych stronach. Wśród Zaufanych Partnerów znajdują się dostawcy technologii reklamowej, sieci reklamowe, domy mediowe, agencje interaktywne oraz reklamodawcy.
Nasi partnerzy gromadzą i wykorzystują informacje określające Twój sposób korzystania z naszych serwisów. Dzięki temu wyświetlają reklamy najbardziej dopasowane do uzyskanych informacji oraz udostępniają je innym podmiotom wyświetlającym lub zlecającym reklamę w Internecie.
W związku z reformą prawa ochrony danych osobowych nasi partnerzy potrzebują Twojej zgody na działania, których dokonują na naszych stronach. W przypadku jej udzielenia nasi partnerzy będą mogli, w ramach uzasadnionego interesu, wykorzystać Twoje informacje także dla celów analitycznych służących ocenie skuteczności podejmowanych działań marketingowych.
Pamiętaj, że ewentualna zgoda jest Twoją dobrowolną decyzją, natomiast brak jej udzielenia może wpłynąć na Twój komfort korzystania z naszych serwisów. Reklamy nieodpowiadające zainteresowaniom użytkownika są nie tylko nieatrakcyjne, ale i drażniące dla odbiorcy.

Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu" lub "X"). Udzieloną zgodę możesz w każdej chwili wycofać, co jednak nie będzie równoznaczne z tym, że korzystanie z tych informacji do czasu wycofania zgody było niezgodne z prawem.


Jakie masz prawa?

Masz pełne prawo do zgłoszenia podmiotowi wykorzystującemu Twoje dane osobowe żądania dostępu do tych informacji, ich poprawiania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Pamiętaj jednak, że nie w każdym przypadku możliwe jest zrealizowanie Twoich praw w odniesieniu do informacji zapisanych w plikach cookies.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

email:
hasło:
 
bezpieczne logowanie SSL
zapomniałem hasła | zarejestruj się