2 grudzień 2022

Jest porozumienie w sprawie budowy kolejnego odcinka II linii metra; wkrótce ruszą prace

zdjęcie: Jest porozumienie w sprawie budowy kolejnego odcinka II linii metra; wkrótce ruszą prace / fot. PAP
fot. PAP
Miasto porozumiało się z wykonawcą trzech stacji metra - Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz stacji techniczno-postojowej na drugiej linii metra. Wykonawca, firma Gülermak, chciała renegocjacji zawartego w 2018 roku kontraktu w związku z rosnącymi kosztami.
REKLAMA

"Toczyły się trudne rozmowy z wykonawcą, zmieniły się ceny produktów i materiałów, mamy inflację. Odnieśliśmy sukces, porozumieliśmy się, będą kontynuowane prace" - przekazał na zwołanej w piątek przed ratuszem konferencji prasowej dotyczącej budowy II linii metra prezydent Rafał Trzaskowski. "Mamy porozumienie, kontrakt obejmuje budowę trzech stacji pasażerskich - Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz stacji techniczno-postojowej. Długość tego odcinka to prawie cztery kilometry" – sprecyzował.

Rozmowy w tej sprawie trwały od października. Wtedy wydano ostatnie z pozwoleń na budowę, czyli wykonawca drugiej linii metra czekał na nie prawie dwa lata. W tym czasie sygnalizował, że realizacja kontraktu zgodnie z kosztorysami z 2018 roku nie będzie możliwa. W piątek strony osiągnęły ustne porozumienie.

"Już wiemy mniej więcej, o jakich kwotach będziemy mówić, ale wszystko będzie indeksowane o inflację. Postępujemy zgodnie z tym, co mówi rząd, dlatego że rząd też ma problemy z kończeniem inwestycji. Dlatego postępować będziemy zgodnie z prawem i zaleceniami" - powiedział Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że prace wkrótce ruszą.

Metro podpisało umowę z konsorcjum Gülermak i Astaldi na realizację ostatniego, zachodniego odcinka II linii w listopadzie 2018 r. Kontrakt jest realizowany w formule projektuj i buduj.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.2°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 18:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Scena Teatru Scena Współczesna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany