25 maj 2023

Samorząd terytorialny bardzo dobrze przysłużył się Rzeczypospolitej

zdjęcie: Samorząd terytorialny bardzo dobrze przysłużył się Rzeczypospolitej / fot. PAP
fot. PAP
Samorząd terytorialny przez dziesięciolecia bardzo dobrze przysłużył się Rzeczypospolitej; dziękuję samorządowcom za ich pracę i służbę dla Polski i jej mieszkańców - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA

Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego, prezydent wręczył w czwartek odznaczenia państwowe ponad 50 osobom zasłużonym w działalności na rzecz samorządu terytorialnego i podziękował samorządowcom oraz pracownikom samorządu za pracę i służbę.

Prezydent mówił, że samorząd terytorialny sanowi ważną część życia politycznego, gospodarczego, ale przede wszystkim społecznego i – jego zdaniem - przez ostatnie dziesięciolecia bardzo dobrze przysłużył się Rzeczypospolitej. Wyraził też wdzięczność samorządowcom za udział w pracach legislacyjnych nad projektami ustaw, m.in. w ramach prezydenckiej rady ds. samorządu terytorialnego. Według niego, służy to „dziełu poprawiania Rzeczpospolitej”.

Prezydent stwierdził też, że ostatnie lata to dla Polski czas dynamicznego rozwoju w trudnych warunkach: pandemii oraz wojny w Ukrainie. „Dziękuję za bardzo dobry efekt synergii i współpracy pomiędzy państwem, przedstawicielami samorządów, a także i przedstawicielami administracji rządowej” - dodał.

Podziękował obecnym na uroczystości przedstawicielom rządu za fundusze, które – jak mówił – płyną do samorządów w ostatnich latach „w kwotach do tej pory nienotowanych”, zaś samorządowcom za dobre wykorzystywanie tych środków.

Prezydent mówił także o pomocy, jakiej Polska udzieliła uchodźcom z Ukrainy. „Wobec straszliwej próby, jakiej poddany został naród ukraiński i państwo ukraińskie, my, jako sąsiad, stanęliśmy na wysokości zadania. Przede wszystkim pod względem ludzkim” – powiedział Duda.

Po raz kolejny wyraził wdzięczność Polakom za spontaniczną pomoc uciekającym przed wojną, a także samorządowcom, za usystematyzowanie i organizację tej pomocy. „Dziękuję państwu z całego serca, że robiliście to znakomicie i niezwykle mądrze, ogromnie dziękuję za dobrą współpracę z rządem w tym zakresie” – dodał. Jak mówił Duda, podczas międzynarodowych spotkań jego rozmówcy chwalą Polskę za to, jak zachowała się po wybuchu wojny.

Prezydent przypomniał ponadto, że 15 maja skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych. Zaznaczył, że projektowane przepisy usprawnią proces modernizacji dróg lokalnych, w miejscach, gdzie są problemy własnościowe. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.8°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany