5 sierpień 2020

Za 2,5 mln zł w Elblągu powstanie Centrum Usług Społecznych

fot. PAP
Centrum Usług Społecznych za 2,5 mln zł, wspierające zarówno potrzebujących pomocy socjalnej, ale też oferujące kompleksowe wsparcie rodzin z małymi dziećmi czy seniorów powstanie w Elblągu. Umowę z samorządowcami podpisała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Jak powiedziała w środę w Elblągu minister Maląg, powołanie Centrów Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Wyjaśniła, że na terenie całego kraju ma powstać 30 takich pilotażowych placówek; Elbląg po Koszalinie jest drugim miastem, w którym podpisano umowę na powołanie instytucji. Na 3-letni pilotażowy program dla 30 centrów przeznaczono 100 mln zł.

Jak wskazała minister Maląg, Centra Usług Socjalnych to będą instytucje dające "kompleksowe wsparcie dla rodzin zarówno z małymi dziećmi jak i seniorów, jak i realizujące inicjatywy związane z wolontariatem".

Dodała, że działalność Centrów Usług Socjalnych będzie "przejawiać się w nowatorskim spojrzeniu na świadczenie usług socjalnych". "Cieszę się, że będziemy mogli realizować te zadania i będą one służyć mieszkańcom. Usługi będą świadczone w jednym miejscu i ich jakość będzie na coraz to wyższym poziomie" - dodała.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Aleksander Socha powiedział, że działalność Centrum Usług Socjalnych będzie szersza niż instytucji samorządowych zajmujących się opieką socjalną.

Wskazał, że centra usług socjalnych będą realizować zarówno pomoc socjalną, skierowaną do najbardziej potrzebujących, ale też otworzą się na środowiska lokalne i świadczyć będą usługi społeczne odpowiadając na potrzeby mieszkańców.

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak dodał, że ważne będzie zdiagnozowanie środowiska lokalnego i określenie jego potrzeb. W Elblągu Centrum Usług Socjalnych powstanie na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie MOPS oferuje pomoc psychologiczną, terapeutyczną, pracują w nim asystenci rodziny, koordynatorzy rodziny a w planach jest także wsparcie z zakresu psychiatrii środowiskowej czy opieki wytchnieniowej. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-28 17:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany