20 czerwiec 2022

Jestem pewien, że przedsiębiorcy poradzą sobie w tej sytuacji, w jakiej kształtuje się gospodarka

zdjęcie: Jestem pewien, że przedsiębiorcy poradzą sobie w tej sytuacji, w jakiej kształtuje się gospodarka / fot. PAP
fot. PAP
Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy poradzą sobie również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Przedsiębiorcy 2022.
REKLAMA

Premier podkreślił w poniedziałek podczas gali wręczenia nagród Polonica Progressio, że żyjemy w momencie przełomowym. "Wojna na Ukrainie, wielka zwyżka cen surowców przekładająca się na inflację, o jakiej nie słyszeliśmy od bardzo dawna. To wszystko tworzy zupełnie nowe okoliczności także dla przedsiębiorców. Ale polscy przedsiębiorcy mają można powiedzieć zaszyty gen zmienności i radzenia sobie w takich sytuacjach w sposób szczególny" - powiedział szef rządu.

I dlatego - jak dodał - "jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy sobie poradzą również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze".

Premier podkreślił, że pierwsze 30 lat wolnej Polski po 1989 roku, to czas akumulacji kapitału. "Tak w pewnym uproszczeniu przedsiębiorcy zaczynający od tych słynnych szczęk z lat 90- tych później rozwijający swoje przedsiębiorstwa odnieśli w bardzo wielu branżach sukces. Czasami wbrew okolicznościom, wbrew kryzysom" - podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska jako państwo też odniosła sukces. "Od 1989 roku tylko Chiny rozwijały się szybciej patrząc na zakumulowany wzrost gospodarczy i tylko Chiny mogą się poszczycić lepszymi parametrami gospodarczymi patrząc na początek okresu i te lata obecne" - powiedział premier.

Ale - jak dodał - "następne 30 lat sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału". "Chciałbym bardzo, żeby nie tylko wielkie polskie firmy, ale także te mniejsze i średnie miały zdolność do ekspansji za granicę, ekspansji na rynki zagraniczne" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEODG) w Polsce jest 2 mln 606 tys. 306 aktywnych firm. "To aż o 168 tys. działalności więcej, porównując dane do najtrudniejszego okresu dla polskiej gospodarki z ostatnich dwóch lat, czyli do początku lockdownu wywołanego pandemią Covid 19" - podkreślił.

Dodał, że pandemia pokazała, że polscy przedsiębiorcy przy wsparciu państwa są w stanie przetrwać.

Nagrody Polonica Progressio przyznane zostały w siedmiu kategoriach. W kategorii Inwestor Zagraniczny nagrodę zdobyła firma Pilkington Automotive Poland (producent szyb samochodowych), laureatem kategorii eksporter została marka kosmetyczna Dr. Irena Eris. Nagrodę w kategorii innowator, otrzymała firma recyklingowa Bioelektra Group. Laureatem kategorii firma rodzinna został producent okapów firma Ciarko. Nagrodę w kategorii społecznik, odebrał Stanisław Syguła, założyciel firmy Syguła, działającej na rynku motoryzacyjnym. W kategorii Lider zrównoważonego rozwoju wygrała firma Northvolt Poland, producent baterii do samochodów elektrycznych. Nagrodę specjalną otrzymała ukraińsko-polska firma Modern Expo specjalizująca się w dostarczaniu wyposażenia obiektów handlowych. (PAP)

autorki: Longina Grzegórska-Szpyt, Edyta Roś

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 18:30
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 19:00
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany