30 wrzesień 2022

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powody sytuacji ekologicznej na Odrze, staje się faktem

zdjęcie: Pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powody sytuacji ekologicznej na Odrze, staje się faktem / fot. PAP
fot. PAP
Pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powody sytuacji ekologicznej na Odrze, staje się faktem. Przepisy o wsparciu dla nadodrzańskich firm weszły dziś w życie – poinformowała w piątek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

"Pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powody sytuacji ekologicznej na Odrze, staje się faktem. Przepisy dotyczące wsparcia dla nadodrzańskich firm weszły dziś w życie. Tak jak zapewniliśmy, tak też się stało, nie zostawiliśmy poszkodowanych samym sobie. Wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika przedsiębiorcy mogą składać elektronicznie. Pieniądze trafią do firm, które prowadzą swoją działalność wzdłuż Odry, a ich przychód spadł co najmniej o połowę" – powiedziała minister.

"Przypomnę, że przepisy dotyczące pomocy dla przedsiębiorców znad Odry były procedowane w trybie pilnym. Doskonale wiemy, że sytuacja nie jest łatwa dla nadodrzańskich firm. Natychmiastowa reakcja na krzywdę naszych obywateli jest wizytówką rządu Zjednoczonej Prawicy" – dodała.

Zasady ustalania prawa i wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa podpisana 29 września przez prezydenta ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze.

Możliwość tę mają płatnicy, którzy prowadzili działalność w powiatach, przez które przepływa Odra lub w jej pobliżu, tj. w powiatach: głogowski, górowski, legnicki, Legnica (miasto na prawach powiatu), lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, Wrocław (miasto na prawach powiatu), gorzowski, Gorzów Wielkopolski (miasto na prawach powiatu), krośnieński, nowosolski, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski, Zielona Góra (miasto na prawach powiatu), brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, opolski, Opole (miasto na prawach powiatu), raciborski, wodzisławski, goleniowski, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, sławieński, Szczecin (miasto na prawach powiatu) i Świnoujście (miasto na prawach powiatu).

Na pewno o pomoc będą mogli ubiegać się płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Będą to podmioty operujące na terenach, przez które przepływa Odra.

Jest także kilka warunków ogólnych, które trzeba spełnić, jak: prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Aby uzyskać pomoc, konieczne będzie przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo w sierpniu 2021 r.

Jednorazowe świadczenie (za sierpień 2022 r.) będzie przysługiwało w kwocie 3 010 zł za każdego ubezpieczonego spełniającego warunki ustawowe. Od świadczenia nie będą pobierane podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie ono także podlegało potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis. Ustawa dopuszcza składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i wypłatę na rachunek bankowy płatnika składek.

Świadczenie będzie przyznawane niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia lub jego wysokość. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.4°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-01 20:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 20:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany