23 styczeń 2023

UKNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników

zdjęcie: UKNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników / fot. PAP
fot. PAP
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników i pracowników innych instytucji finansowych - podano w poniedziałek na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
REKLAMA

W komunikacie wyjaśniono, że oszuści wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Oszuści podają się za pracowników Urzędu KNF, za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF - np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.

Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane można sprawdzić np. w internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.

Komisja radzi, aby w razie telefonu od osoby, której dane widnieją na liście KNF, dopytać w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. Następnie rozłączyć się i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą powołuje się dzwoniąca osoba. Jeżeli to próba oszustwa, należy niezwłocznie zawiadomić Policję.

KNF przestrzega, aby nie instalować oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł, nie przekazywać nikomu danych poufnych, np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV. Nie wolno też podawać swoich danych logowania do systemu bankowego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.4°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany