2 grudzień 2022

Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk

zdjęcie: Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk / fot. PAP
fot. PAP
Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż statystyczny Szwed - zwracają uwagę analitycy HRE Investments. W Polsce przeciętny wiek wyprowadzki od rodziców to prawie 29 lat.
REKLAMA

W 2021 r. przeciętny Polak wyprowadzający się od rodziców robił to po 28 latach i 8 miesiącach od urodzenia - zauważył Oskar Sękowski z HRE Investments, powołując się na dane Eurostatu. "Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 r., kiedy europejski urząd statystyczny udostępnia dane dla naszego kraju" - wyjaśnił analityk. Dodał, przez następne lata notowano poprawę - np. w 2019 r. przeciętny wiek w momencie wyprowadzki od rodziców obniżył się do niewiele ponad 27 lat.

Według analizy HRE Investments sytuacja wyraźnie pogorsza się od 2020 r. "Winne mogą być temu gospodarcze skutki COVID-19. Epidemia przyniosła niepewność i poczucie braku stabilizacji, ale też na początku pogorszyła sytuację młodych na rynku pracy i zakręciła kurki z kredytami" - stwierdził Sękowski.

Zwrócił uwagę, że działania, które miały zachować zdolności wytwórcze gospodarki oraz przerwane łańcuchy dostaw przyczyniły się do wzrostu cen nieruchomości. Analityk nie wykluczył, że na wydłużenie czasu potrzebnego na podjęcie decyzji o opuszczeniu rodzinnego domu wpływ miało też rozpowszechnienie pracy zdalnej. Wiele osób, jak dodał, "ze względów czysto finansowych" decydować się mogło na dalsze mieszkanie z rodzicami.

Analityk ocenił, że młodym Polakom wyprowadzka od rodziców zajmuje stosunkowo dużo czasu. "Pod tym kątem zajmujemy 20 miejsce na 30 krajów przebadanych przez Eurostat. Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat. To o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce" - wskazał.

Według niego wynika to m.in. z przyczyn ekonomicznych. "Zarobki młodych Polaków często nie należą do najwyższych, a konieczność posiadania wkładu własnego czy wysokość kosztów wynajmu mogą być dla wielu młodych finansowym wyzwaniem" - stwierdził Sękowski. Analityk zaznaczył, że dane te pochodzą jeszcze sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Teraz sytuacja młodych, którzy chcieliby się usamodzielnić jest gorsza. "Tym bardziej uzasadnia to wprowadzenie przez rząd programu tanich kredytów dla młodych, o czym mowa jest już od września br." - ocenił.

W skali Europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi, którzy do decyzji o wyprowadzce dojrzewają przeciętnie 19 do 22 lat - zauważył Sękowski. Na drugim biegunie, jak dodał, są kraje południowej Europy. Prawdziwymi rekordzistami są tutaj Portugalczycy, którzy rodzinne gniazdo opuszczają w wieku prawie 34 lat. Zaraz za nimi plasują się młodzi z takich krajów, jak Chorwacja, Serbia, Słowacja, Grecja czy Bułgaria. W tych państwach średni wiek wyprowadzki przekracza 30 lat.

"W statystykach Eurostatu można znaleźć jeszcze jedną prawidłowość. We wszystkich analizowanych krajach, to kobiety opuszczają rodzinne domostwa wcześniej niż mężczyźni" - zauważył analityk. Np. w Polsce kobiety wyprowadzają się z domu w wieku 27,6 lat, a mężczyźni prawie 2,5 roku później. W Europie panie opuszczają dom rodzinny w wieku 25,5 lat, a mężczyźni niemal 2 lata później - podsumował. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.4°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:35
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-08 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany