kategoria: Budownictwo
14 wrzesień 2023

Prawie 6 mln zł rządowej pomocy dla dwóch gmin na budowę mieszkań

zdjęcie: Prawie 6 mln zł rządowej pomocy dla dwóch gmin na budowę mieszkań / pexels/5495067
pexels/5495067
Blisko 6 mln zł rządowej pomocy na budowę łącznie 24 mieszkań komunalnych otrzymają podpoznańskie gminy Komorniki i Pobiedziska. W czwartek szef resortu rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że dzięki tegorocznemu wsparciu w całym kraju powstanie 16 tys. mieszkań.
REKLAMA

Z rządowego programu Budownictwa Społecznego i Komunalnego gmina Komorniki, na budowę 16 mieszkań komunalnych, otrzyma ponad 3,3 mln zł, a gmina Pobiedziska na powstanie 8 mieszkań blisko 2,5 mln zł. Symboliczne czeki podczas czwartkowej konferencji prasowej w Pobiedziskach władzom samorządów wręczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Dzisiaj mówimy o kilku, kilkunastu lokalach, ale w skali Polski, w tym roku wydatkowaliśmy już kwotę 1,45 mld zł. Chcemy ten rok skończyć na 1,65 mld zł. Łatwo to porównać do chociażby lat poprzednich - nasi poprzednicy wydawali mniej więcej 80 mln - 100 mln zł. Był rok, w którym wydawano 40 mln zł w skali roku (...) Bardzo mocno stawiamy na budownictwo komunalne, na tzw. tanie mieszkania na wynajem" - zapewnił.

Dopytywany wyjaśnił, że dzięki rządowemu wsparciu, jakie ma zostać przekazane do końca tego roku, w całym kraju zostanie oddanych - dzięki remontom lub budowie - 16,2 tys. mieszkań. "Duże miasta najczęściej mają tkankę zdegradowaną i remontują obiekty stare, a małe miejscowości raczej budują nowe budynki" - zaznaczył.

Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk przekonywał, że w skali całego województwa wielkopolskiego, za czasów rządów PO-PSL, państwowe wsparcie do budownictwa socjalnego i komunalnego pozwoliło oddać do użytku lub wyremontować "nieco ponad 900 lokali przez 8 lat". "Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy dofinansowania państwowe, programy rządowe pozwoliły wyremontować i oddać do użytku ponad 3,6 tys. lokali" - zaznaczył.

Wójt gminy Komorniki Jan Broda powiedział PAP, że według wstępnego kosztorysu budowa 16 mieszkań będzie kosztować samorząd blisko 5 mln zł, ale ostateczną cenę będzie można poznać po przeprowadzonym przetargu. "16 mieszkań komunalnych to jest poniżej połowy wniosków, które mamy już złożone, także nie zaspokoimy potrzeb wszystkich oczekujących, natomiast kolejka na pewno się skróci" - podkreślił.

Samorządowiec ocenił, że budowa obiektu w Plewiskach, przy ul. Szkolnej, potrwa około roku.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
24.9°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany