30 grudzień 2020

CKE opublikowała aktualizacje informacji o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminów

fot. PAP
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aktualizacje informacji o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty oraz informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego. Uwzględniają one zmiany w egzaminach w 2021 r.
REKLAMA

Informacje o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu to dokumenty zawierające szczegółowe dane, w tym dotyczące postępowania we wszystkich sytuacjach wyjątkowych oraz terminy istotne dla rodziców (prawnych opiekunów) zdających lub słuchaczy, a także terminy istotne dla przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego/dyrektora szkoły.

Zaktualizowane informacje są dostępne na stronie internetowej CKE: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201229%20E8%20Informacja%202020_2021%20AKTUALIZACJA.pdf i https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201229%20EM%20Informacja%20AKTUALIZACJA.pdf

Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Minister zdecydował też, że w 2021 r. a maturze nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Organizowane będą one tylko dla tych maturzystów, od których wynik z egzaminu ustnego jest wymagany przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Nie będzie też obowiązkowe przystąpienie do minimum jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (do tzw. przedmiotu do wyboru).

CKE opublikowała w tym tygodniu także aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów i aneksy do informatorów maturalnych z poszczególnych przedmiotów.

Informatory to dokumenty zawierające najważniejsze dane na temat egzaminu (m.in. czas jego trwania), opis arkusza egzaminacyjnego (m.in. struktura budowy arkusza, liczba zadań i ich punktowanie), opis zadań, zasady oceniania oraz przykładowe zadania z rozwiązaniami. Do każdego typu egzaminu i do każdego przedmiotu opracowany jest osobny informator.

Opublikowane aneksy do informatorów zawierają wymagania egzaminacyjne, które będą obowiązywały na egzaminie ósmoklasisty i na maturze w 2021 r. Zawierają też informacje o innych wprowadzonych zmianach, m.in. zmniejszeniu liczba zadań w arkuszu egzaminacyjnym, zmniejszonej liczbie punktów możliwych do uzyskania. Wskazano też, które zadania z powodu niezgodności ich treści z wymaganiami egzaminacyjnymi zostały anulowane. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany