21 lipiec 2021

Dzięki udomowieniu psy rozwinęły zachowania społeczne

zdjęcie: Dzięki udomowieniu psy rozwinęły zachowania społeczne / fot. PAP
fot. PAP
Udomowienie znacznie poprawiło zdolności komunikacyjne psów. Zwierzęta te znacznie lepiej współpracują i rozumieją się z człowiekiem, ponieważ rozwinęły się u nich zachowania społeczne - informuje czasopismo Current Biology.
REKLAMA

Hannah Salomons, doktorantka na Uniwersytecie Duke’a w Stanach Zjednoczonych i jej współpracownicy porównali zachowania 44 szczeniąt psów z zachowaniami 37 szczeniąt wilków. W trakcie badania zwierzęta miały od 5 do 18 tygodni.

W jednym z testów naukowcy w jednej z dwóch misek ukryli smakołyk, a następnie każdemu szczenięciu dali wskazówkę, która miała na celu pomóc im znaleźć jedzenie. Wskazówką było wskazywanie i patrzenie w kierunku, w którym ukryto jedzenie, lub umieszczenie małego, drewnianego klocka obok miejsca, gdzie znajdował się pokarm. Ogólnie, każdy z pomocniczych gestów był wcześniej nieznany wszystkim badanym szczeniętom - zarówno psim, jak i wilczym.

Badanie wykazało, że szczenięta psów w wieku zaledwie 8 tygodni zrozumiały, dokąd powinny się udać i miały 2 razy więcej szans na to, że zrobią to dobrze, niż szczenięta wilków w tym samym wieku.

17 z 31 szczeniąt psów prawidłowo odczytało dawane im wskazówki i trafiały do miski ze smakołykiem. W przeciwieństwie do grupy psich szczeniąt, żadne z młodych wilków nie rozumiało, że człowiek próbuje się z nimi komunikować i "podpowiedzieć" im, gdzie może znajdować się przysmak.

Próby kontrolne wykazały, że szczenięta w poszukiwaniach smakołyków polegały nie tylko na swoim węchu - wiele młodych psów dobrze poradziło sobie w próbie patrzenia przez człowieka w wybrany punkt - wiedziały dokąd się udać.

„W naszym badaniu nie chodzi o sprawdzenie, który gatunek jest mądrzejszy – zaznacza Salomons. - Szczenięta psów i wilków okazały się równie sprawne w testach innych zdolności poznawczych, takich jak pamięć lub kontrola impulsów motorycznych, które polegały na omijaniu przezroczystych przeszkód w celu zdobycia pożywienia. Dopiero jeśli chodziło o umiejętności odczytywania ludzkich gestów, ujawniły się wyraźne różnice między nimi” - dodaje.

Inne testy wykazały też, że młode psy 30 razy częściej niż ich wilczy rówieśnicy podchodzą do nieznajomych. “Jeśli wejdzie się do pokoju, gdzie przebywają szczenięta psów, wszystkie podbiegają i chcą się bawić, lub polizać po twarzy. Większość szczeniąt wilków biegnie do rogu i chowa się” - zauważają badacze.

A kiedy szczeniętom podano jedzenie w szczelnie zamkniętym pojemniku, tak aby nie mogły się do niego dostać, wilki na ogół samodzielnie próbowały dostać się do pokarmu, podczas gdy psy głównie zwracały się o pomoc do ludzi, patrząc im w oczy. “Tak jakby chciały powiedzieć: sam nie potrafię, pomóż mi” - zauważa Salomons.

Naukowcy zaznaczają, że ich badanie dostarcza dowodów na to, że psy rozwinęły umiejętność współpracy z ludźmi poprzez ich udomowienie. „To ta umiejętność współpracy sprawia, że psy są tak wspaniałymi przyjaciółmi i pomocnikami. Jest to coś, z czym naprawdę się rodzą i są do tego przygotowane” - podsumowuje Brian Hare, profesor z Uniwersytetu Duke’a w Stanach Zjednoczonych.

źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960982221008800 (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.9°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 18:30
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany