Już wkrótce spotkania poświęcone studiom we Francji

fot. nadesłane
Przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Instytutu Francuskiego, agencji Campus France oraz sieci Alliance Française zapraszają na 8. edycję Dni Campus France. Na ogólnopolskiej mapie spotkań, które odbywają się do 11 grudnia, nie zabraknie Warszawy! Na terenie stołecznych liceów i uczelni wyższych przedstawiciele wymienionych instytucji będą prezentować korzyści oraz możliwości studiowania na francuskich uczelniach.
Koronawirus
mazowieckie
6982
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Tomasz Krupa, warszawski absolwent studiów magisterskich w dziedzinie literatury rumuńskiej (2016), obecnie doktorant związany z Narodowym Instytutem Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu mówi, że dzięki wyjazdowi do Francji w ramach programu Erasmus+ miał możliwość studiowania na najwyższym poziomie, korzystając z szerokiej ofert zajęć, staży, programów wymian zagranicznych czy też dofinansowań inicjatyw badawczych. – To zdobyte doświadczenie już procentuje, bowiem wraz ze zbliżającym się powrotem do Polski otrzymuję różne propozycje zawodowe, które pozwolą mi dalej realizować obraną w Paryżu ścieżkę kariery jako badacz i tłumacz literacki – mówi Tomasz Krupa.

Udział w Dniach Campus France jest bezpłatny, spotkania skierowane są do osób młodych, których interesuje tematyka studiów we Francji oraz ich rodziców i opiekunów:
  • 21 listopada Campus France odwiedzi Politechnikę Warszawską podczas Targów Wymian Studenckich.
  • 22 listopada rozmowy o studiach we Francji będą toczyły się w CXXXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Roberta Schumana.
  • 25 listopada temat ten poruszony zostanie na Wydziale Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Ostatnie spotkanie w stolicy odbędzie się 26 listopada w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej. 
W trakcie spotkań z koordynatorami Campus France i uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z porad, wysłuchać rekomendacji absolwentów programu, włączyć się do dyskusji oraz wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi. Organizatorzy przewidzieli także konkursy z nagrodami.

– Uniwersytet Badawczy w Paryżu, Uniwersytet Paryski oraz Politechnika w Palaiseau pod Paryżem to trzy najlepsze uczelnie we Francji, a Paryż, Lyon, Toulouse i Montpellier to najlepsze akademickie miasta w tym kraju. Dni Campus France pokażą, że francuskie uczelnie czekają na ambitnych studentów z Warszawy oraz że jest to bardziej realne i osiągalne niż można przypuszczać – przekonuje Eliza Łuczyńska, ekspertka i koordynatorka Campus France, organizacji, która działa przy Ambasadzie Francji w Polsce i pomaga młodzieży w przygotowaniu się do wyjazdu na studia
we Francji.


Rocznie 100 000 studentów zagranicznych absolwentami francuskich uczelni

W najnowszej edycji rankingu QS Top Universities w kategorii Best Student Cities cztery francuskie miasta trafiły do zestawienia przodującej setki w skali całego świata: Paryż (miejsce 7), Lyon (50), Toulouse (74) i Montpellier (100). Francja odnosi sukcesy także w akademickim rankingu światowych uniwersytetów (Academic Ranking of World Universities), gdzie na 1000 najlepszych uczelni świata, 35 mieści się właśnie w kraju nad Sekwaną. Z kolei według UNESCO Institute For Statistics, Global Flow of Tertiary-Level Students w top 3 krajach na świecie, które najchętniej wybierają do studiowania osoby spoza danego kraju (z wyłączeniem programu Erasmus) jest Francja, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Według raportu dziennika „The Financial Times” z 2018 roku w czołówce światowych uczelni oferujących studia z zakresu finansów i zarządzania aż 3 czołowe lokaty zajmują uczelnie z francuskim rodowodem i działające we Francji, zarówno państwowe, jak i prywatne.

- Stopniowo zmienia się sposób postrzegania studiowania we Francji. Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że bez znajomości francuskiego nie ma takiej możliwości, albo, że koszty życia dla osób z Polski są zbyt wysokie. Warto wiedzieć, że francuski system programów stypendialnych umożliwia każdemu studentowi otrzymanie zwrotu kosztów zakwaterowania – tłumaczy Eliza Łuczyńska. – Dziś miasta akademickie we Francji to niezwykle rozwojowe tygle intelektualne, kulturowe i językowe, o czym będziemy przekonywać uczestników spotkań w trakcie Dni Campus France – mówi.


Polsko-Francuskie rocznice a Dni Campus France 

W tym roku przypada 100. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Francją. Z tej okazji 2019 rok został uznany za Polsko-Francuski Rok Nauki. W tym roku także 5. urodziny obchodzi stowarzyszenie France Alumni Pologne, klubu zrzeszającego i aktywizującego polskich absolwentów francuskich uczelni wyższych.
Polacy, którzy studiowali we Francji

Na francuskich uczelniach studiowało wielu znanych Polaków, w tym Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz oraz współcześnie: Andrzej Żuławski czy Grzegorz Krychowiak.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6982
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany