reklama
19 kwiecień 2023

Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali deklarację w sprawie spotkań młodzieży

zdjęcie: Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali deklarację w sprawie spotkań młodzieży / fot. PAP
fot. PAP
Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali w środę w Warszawie deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu. Jest to porozumienie dwustronne i partnerskie - zaznaczył szef MEiN Przemysław Czarnek.
REKLAMA

W środę w siedzibie resortu edukacji i nauki w Warszawie odbyło się spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z ministrem edukacji i nauki Izraela - Jo'awem Kiszem. Szefowie resortów podpisali również porozumienie w sprawie spotkań młodzieży.

"Jest to porozumienie, które wydaje się, że kończy ostatecznie okres naszych rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w oświadczeniu dla prasy.

Zaznaczył, że "porozumienie jest dwustronne i partnerskie". "Potrzebujemy znakomitych relacji pomiędzy Polską i Izraelem, ale relacji, które będą przyszłościowymi, a te muszą budować nasi młodzi mieszkańcy Polski i Izraela" - podkreślił minister Czarnek. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że "młodzi Izraelici, tak jak i młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu".

Zastrzegł, że "nie przez przypadek - i to jest przywoływane w wielu wystąpieniach naszych przyjaciół z Izraela - przez wieki w Polsce i na tych ziemiach, także podczas zaborów, żyło 2/3 populacji żydowskiej".

Podkreślił, że "Polska była, jest i pozostanie zawsze przestrzenią wolności, również w tym wymiarze religijnym". "To tu Żydzi z całego świata odnajdowali przestrzeń do życia, bo tu była przestrzeń wolności i tę przestrzeń wolności chcemy kultywować, rozwijać i przenosić w przyszłość" - oświadczył szef MEiN.

Zapowiedział, że drogą do tego są wspólne kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej. Poznawanie wspólnej historii, historii Polski, historii Polski z narodem żydowskim mieszkającym tutaj jak i przez poznawanie obecnego kraju - Polski i Izraela z obecną sytuacją gospodarczą, obecną kulturą, obecnymi tradycjami i obecną otwartością na przyszłość. To wszystko w ramach wyjazdów studyjnych młodzieży izraelskiej" - wyjaśnił minister Czarnek.

Wspomniał, że pierwszy taki wyjazd po dłuższym okresie ma miejsce obecnie, przy okazji Marszu Żywych i 80. rocznicy powstania w getcie. "Jestem przekonany, że tak samo polska młodzież w niedalekiej przyszłości będzie odwiedzała Izrael" - powiedział minister Czarnek.

Czarnek wyraził przekonanie, że polska młodzież będzie wkrótce odwiedzała Izrael. "Bo też trzeba to podkreślić: polska młodzież, która w większości przecież jest zakorzeniona w chrześcijaństwie też musi poznawać korzenie chrześcijaństwa, a korzenie chrześcijaństwa są właśnie tam - w Ziemi Świętej, w państwie Izrael" - zauważył.

"To, co nas łączy jest absolutnie najważniejsze i tego jest zdecydowanie więcej, niż wszystkie rzeczy, które ewentualnie pozostają w jakiejś rozbieżności, no i na pewno łączy nas ta jedna, tragiczna rzecz, dramatyczna rzecz, czyli czas II Wojny Światowej. Niemcy zaatakowali Polskę, w której żyli również Żydzi" - powiedział.

"Jesteśmy tu na znak naszego wspólnego porozumienia, abyśmy pamiętali o przeszłości i byśmy w przyszłości mogli wspólnie działać" - dodał minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz. Kisz podkreślił swoje zadowolenie z faktu, że doszło do sygnowania porozumienia z polskim MEiN.

"Bardzo ważne jest dla nas, by edukować naszą młodzież - aby przyprowadzać ją tutaj, by zobaczyła miejsca, gdzie naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej" - powiedział.

Jo'aw Kisz zaprosił polską młodzież do Izraela, aby pokazać jej Ziemię Świętą. Zaprosił też do Jerozolimy szefa polskiego MEiN Przemysława Czarnka. "Z wielką przyjemnością pokażę panu nasz kraj, w ramach tego, o czym mówi to porozumienie - aby (nasze - PAP) narody uczyły się od siebie wzajemnie o wspólnej historii, przeszłości i wspólnie działały. Zawsze jest miejsce na więcej" - stwierdził.

W środę Jo’aw Kisz wziął udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II - Birkenau.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek, Agata Zbieg

szz/ mgw/ agz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
5.5°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-27 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Klubokawiarnia Kicia Kocia,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Kamienica - Scena EMILIANA,...
wstęp biletowany