Prezydenci "zdrowych miast" o receptach na sukces
Na kongresie samorządowcy, naukowcy i praktycy z różnych dziedzin dyskutowali kwestie dotyczące powiązań między zdrowiem a gospodarką z punktu widzenia miast, zdrowego życia w miastach, jak i wyzwań pojawiających się w związku z ostatnimi kryzysami.
Jednym z głównych punktów programu był panel "Zdrowe miasta" z udziałem prezydentów i wiceprezydentów Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Sopotu. Wszystkie te miasta są wysoko notowane w tworzonym przez SGH Indeksie Zdrowych Miast. Laureatem jest stolica, ale w poszczególnych kategoriach (np. dbałość o środowisko, usługi dla mieszkańców) zwyciężyły mniejsze miasta.
"To kwestia przyjęcia odpowiedniej strategii i jej konsekwentnego realizowania" - mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska tłumaczyła, jakim wyzwaniem była rewitalizacja śródmieścia miasta. Dla Sopotu - jak powiedział jego prezydent Jacek Karnowski - kluczową kwestią była dbałość o czyste powietrze, bez którego uzdrowiskowy kurort nie mógłby funkcjonować. Dla prezydenta Rzeszowa wyzwaniem wciąż jest bardzo niska średnia długość życia mężczyzn.
Kaznowska i Zdanowicz mówiły też o tym, że okrojenie funduszy dla samorządów zagraża wielu projektom prozdrowotnym i społecznym.
Kongres Gospodarka i Zdrowie odbył się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Organizatorami tej zaplanowanej jako cykliczna konferencji jest Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej zwana jako Open Eyes Economy Summit. Jej prezesem jest prof. Jerzy Hausner, a członkiem rady programowej - jak informuje na stronie internetowej OEES - Rafał Baniak, zatrzymany przez CBA były szef Pracodawców RP.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ mark/