27 maj 2023

Studenckie Noble 2023 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

zdjęcie: Studenckie Noble 2023 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom / fot. PAP
fot. PAP
Dziewięcioro studentów i studentek zostało w sobotę w Warszawie nagrodzonych Studenckimi Noblami 2023. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną honorującą odpowiedzialne zarządzanie zasobami, jakimi dysponujemy.
REKLAMA

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).

"Studencki Nobel to jedyny ogólnopolski program stypendialny organizowany przez studentów dla studentów. Naszą ideą było wyróżniać najbardziej wybitne, utalentowane osoby, otwierać im nowe furtki do rozwoju" - powiedziała PAP Julia Bańko, wiceprzewodnicząca do spraw projektów zarządu krajowego NSZ.

Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.

Konkurs jest podzielony na dziewięć kategorii: nauki techniczne; sztuka; dziennikarstwo i literatura; nauki przyrodnicze i energetyka; fizyka i astronomia; medycyna i farmacja; nauki społeczne; nauki ekonomiczne oraz działalność społeczna.

W tym roku w szranki stanęło 840 uczestników i uczestniczek. Ich kandydatury oceniała Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 49 naukowców z 18 uczelni.

W kategorii Dziennikarstwo i Literatura zwyciężyła Maria Lipińska, Nauki Społeczne - Andrzej Porębski, Medycyna i Farmacja - Natalia Sauer, Sztuka - Olena Matoshniuk, Nauki Przyrodnicze i Energetyka - Magdalena Trusińska, Nauki Ekonomiczne - Jarosław Pawlik, Nauki Techniczne - Mateusz Krzyziński, Działalność Społeczna - Jakub Wojtacha, Fizyka i Astronomia - Mikołaj Zawadzki.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, ufundowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, o łącznej wartości 50 000 zł. Przyznano też nagrodę specjalną, związaną z działaniami 3W w wysokości 5 000 zł. Otrzymał ją Michał Cichowicz.

Działania 3W (woda-wodór-węgiel) dotyczą odpowiedzialnego zarządzania zasobami, jakimi dysponujemy; ich celem jest aktywizacja społeczeństwa, biznesu, świata nauki i administracji państwowej w kierunku zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Wszyscy laureaci otrzymali także nagrody Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Akademii Humanitas w Sosnowcu w postaci "Złotych indeksów", umożliwiających studiowanie na dowolnym kierunku uczelni. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
26°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany