Torfowisko na Równi pod Śnieżką wyróżnione przez Międzynarodową Grupę Roboczą ds. Antropocenu
Informację o tym, że eksperci z Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Antropocenu (AWG) docenili badania polskiej naukowczyni dr Barbary Fiałkiewicz-Kozieł z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM dotyczące torfowiska z Równi pod Śnieżką, podał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. W komunikacie czytamy, że lokalizacja ta została nominowana do tytułu SABS (Standard Auxiliary Boundary Stratotype). "W lipcu ogłoszono nominację stanowiska na +Złoty gwóźdź+ szeroko dyskutowanej epoki antropocenu. Zwycięzcą zostało kanadyjskie jezioro Crawford. Jednak stanowisko badawcze Równia pod Śnieżką również zostało wyróżnione i otrzymało nominację jako SABS" - ogłosiła w komunikacie uczelni dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł.
AWG to międzynarodowy zespół specjalistów, który zbiera z naturalnych “archiwów” - osadów jeziornych i morskich, torfu, raf koralowych czy stalaktytów - dowody świadczące o globalnych zmianach środowiska przyrodniczego.
Zdaniem wielu naukowców działalność człowieka wywarła tak znaczący wpływ na klimat i środowisko, że możemy mówić o nowej epoce - antropocenie. Od kiedy jednak liczyć jej początek? Aby to ustalić, naukowcy poszukują dowodów widocznych w zapisie geologicznym. Za taki wzorcowy profil stratygraficzny, którego warstwy obrazują zachodzące w środowisku przemiany, AWG uznała osady z jeziora Crawford w Kanadzie. Teraz eksperci z tej organizacji zaproponowali też trzy inne miejsca: estuarium Beppu Bay w Japonii, jezioro Sihailongwan w Chinach oraz torfowisko na Równi pod Śnieżką. Po zaakceptowaniu przez Podkomisję Badań Czwartorzędu i Międzynarodową Komisję Stratygraficzną, będzie ono europejskim punktem wspierającym “Złoty gwóźdź”. "Jest to ogromne docenienie na arenie międzynarodowej badań prowadzonych na UAM" - podkreśla w komunikacie prasowym dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł.
Kandydatura torfowiska z Równi pod Śnieżką jako miejsca, którego zapis geologiczny pozwala dostrzec granicę pomiędzy nową epoką antroopocenu a poprzednim holocenem, została zgłoszona podczas majowego forum AWG. "Śnieżka ma znaczenie dla antropocenu w trzech wymiarach. Po pierwsze jako przykład miejsca otoczonego przez dużą liczbę elektrowni węglowych i fabryk, które spowodowały ogromne zniszczenia w otaczającym środowisku. W każdym miejscu na ziemi możemy wskazać taki punkt. Po drugie jako przykład depozycji zanieczyszczeń dalekiego zasięgu. Śnieżka, ze względu na położenie w strefie subalpejskiej, otrzymuje zanieczyszczenia z całej Europy Zachodniej. Wymiar globalny to identyfikacja zjawisk rozpoznawalnych na całym świecie, jak rozprzestrzenienie się sztucznych radionuklidów, wielkie przyspieszenie w koncentracji i akumulacji metali ciężkich, pojawienie się w środowisku gatunków inwazyjnych czy zmiany klimatyczne" - mówiła wówczas dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł. (PAP Life)
agf/ gra/
Zdjęcia dostępne w serwosie prasowym UAM: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/komunikaty-prasowe/rownia-pod-sniezka,-badana-przez-dr-barbare-fialkiewicz-koziel-z-wngig,-wyrozniona