Uczniowie z Mazowsza laureatami ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”!

Uczniowie ze szkół z Mazowsza zdobyli aż 13 grantów finansowych na realizację swoich pomysłów edukacyjnych, zgłoszonych do 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród finalistów 1 etapu konkursu znaleźli się uczniowie ze szkół w Borkowie Kościelnym, Myszyńcu, Radomiu, Słupnie, Sobieniach-Jeziorach, Sochaczewie i aż z 5 szkół w Warszawie!
Matematyczne memy,  zajęcia z rękodzieła, projekt edukacyjny na temat choroby afektywnej dwubiegunowej, szkolne SPA, akcja wsparcia dla dziewczynki z Kenii, organizacja soplicowskiej uczty, prototyp urządzenia do walki z biedą i głodem na świecie, Warsaw Science Slam,  nagranie płyty z piosenkami o miłości, “Dantejskie RPG” i szkolna strefa relaksu - to zwycięskie pomysły uczniów z Mazowsza. Warto dodać, że dwie szkoły dostały podwójne granty finansowe - projekty uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie zostały nagrodzone zarówno przez jury, jak i przez internautów. 

Konkurencja była olbrzymia. W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało 60 zwycięskich zespołów, które otrzymają granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim aż 207 tysięcy głosów! W ten sposób zakończył się pierwszy etap konkursu “Projektanci edukacji”, w którym łączna pula nagród finansowych wyniosła do tej pory 75.000 zł.

- Co roku obserwujemy pewne trendy wśród uczniów zgłaszających swoje pomysły do konkursu. Podczas tej edycji bardzo dużo projektów dotyczyło walki ze smogiem, bardzo popularny był również temat “zero waste” i sprawy recyklingu, co pokazuje że dzieci i młodzież starają się stawić czoła globalnym zmianom, jakie zachodzą teraz na świecie - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”. - Niezależnie od tego, czy zgłoszone inicjatywy były związane z popularyzacją matematyki, programowania, czy z naukami humanistycznymi, widać że uczniowie chcą przede wszystkim wykorzystywać swoją wiedzę w realnym życiu. Bardzo ważne jest dla nich poczucie, że mogą wpływać na świat wokół nich i oddziaływać pozytywnie na innych ludzi. W swoich działaniach są bardzo odważni i pomysłowi, a my jako organizator konkursu jesteśmy z nich po prostu dumni - dodaje Jankowska.

“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało dziesięć edycji konkursu - uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie ponad 5 tysięcy pomysłów, spośród których aż 302 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła prawie 500.000 zł!

- W ciągu 10 lat oceniania pomysłów zgłaszanych do konkursu, obserwowaliśmy jak zmienia się nastawienie uczniów. Dziś dzieci i młodzież zadają sobie przede wszystkim  pytanie, komu ma służyć ich projekt. Beneficjentami ich inicjatyw są często nie tylko sami uczniowie, ale także koledzy z klasy, ze szkoły, rówieśnicy z innych krajów, a także osoby wykluczone i lokalne społeczności. Nagrodzone pomysły  skłaniają do refleksji i pobudzają wyobraźnię. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak uczniowie poradzą sobie z ich realizacją, która nastąpi w kolejnym etapie konkursu - komentuje Marta Florkiewicz-Borkowska, jedna z jurorek konkursu i Nauczycielka Roku 2017.

20 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu “Projektanci edukacji”, który polega na realizacji wcześniej zgłoszonych pomysłów. Mogą wziąć w nim nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 10. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie mają czas do 6 maja tego roku. 20 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era.  Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”.

Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus. 

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora - czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl.

Dostępna jest na niej również pełna lista pomysłów nagrodzonych w 1 etapie konkursu. 

Laureaci konkursu z Mazowsza
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym, projekt “Zbiór zadań z fantazją” (nagroda jury); 
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Wydmusach, projekt “Zabawka z sercem” (nagroda jury); 
 • VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, projekt “Dwubiegunowi” (nagroda jury); 
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie, projekt “Szkolne SPA” (nagroda jury); 
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach, projekt “Od begonii do baobabu” (nagroda jury i nagroda internautów); 
 • Zespół Szkół im.Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, projekt “Co jadano w Soplicowie” (nagroda jury); 
 • Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony Halika w Warszawie, projekt “Partnerships for the goals” (nagroda jury)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie, projekt “Warsaw Science Slam” (nagroda jury i nagroda internautów); 
 • XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej, projekt “All You Need is Love” (nagroda jury);
 • Bednarska Szkoła Realna w Warszawie, projekt “Dantejskie RPG” (nagroda jury); 
 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, projekt “Szkolna strefa relaksu” (nagroda internautów)

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).
Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży National Geographic Odkrywca. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką, KsiążkoGry, Królewicz Lupi.

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
421
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-03-29 18:00
miejsce
Sala Prowincjalska przy Klasztorze...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-29 18:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-29 18:30
miejsce
Teatr Collegium Nobilium, sala im....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-29 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany