W polskich szkołach i przedszkolach jest ok. 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy
Liczbę dzieci i młodzieży w polskich placówkach oświatowych wiceminister edukacji i nauki podał na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.
"Według naszych danych w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Od kilku miesięcy ta liczba jest dosyć stabilna. Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała" – powiedział Piontkowski.
"Najwięcej tych dzieci uczy się w szkołach podstawowych. Jest to około 120 tys. uczniów. Ponad 43 tys. dzieci jest w przedszkolach, a ponad 28 tys. w szkołach ponadpodstawowych" – poinformował.
Wiceminister edukacji i nauki przypomniał, że edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji rosyjskiej na Ukrainę, nie jest finansowana z subwencji oświatowej tylko z funduszu pomocy przeznaczonego na różne zadania związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy.
"Co miesiąc samorządy otrzymują zwrot kosztów przyjęcia dzieci z Ukrainy do przedszkoli i szkół. Łącznie w 2022 r. przyznano 1,8 mld zł na koszty związane z ich nauką, wychowaniem i opieką" – podał Piontkowski.
Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych jest 185 tys. dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, które przybyły do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich było w przedszkolach, 128 tys. w szkołach podstawowych, 12 tys. w liceach ogólnokształcących i 3,2 tys. w technikach. Uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się zarówno w oddziałach przygotowawczych, jak i w szkołach razem z polskim uczniami. W oddziałach przygotowawczych było 38 tys. uczniów z Ukrainy, najwięcej w szkołach podstawowych – 30 tys.
Pod koniec kwietnia ub.r. MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Prawie 140 tys. było w szkołach podstawowych, ponad 9 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach, ponad 37 tys. w przedszkolach, ponad 12 tys. w liceach ogólnokształcących, prawie 3 tys. w technikach, ok. 500 w szkołach branżowych. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/