Warszawa przejęła od Rosji budynek przy ulicy Kieleckiej 45; będzie tam szkoła specjalna (wideo)
Kiedyś w tym budynku uczyły się dzieci sowieckich dyplomatów, na początku 2025 roku w ławkach zasiądą warszawscy uczniowie szkoły specjalnej.
W budynku konieczne jest przeprowadzenie remontu. Drewniane schody prowadzące na piętra wyślizgane są przez pokolenia uczniów zmierzających na lekcje. Sale są małe, przytulne - w sam raz na potrzeby mającej tu powstać szkoły specjalnej. Na drzwiach wciąż wiszą napisane cyrylicą nazwy pracowni: chemiczna, biologiczna, fizyczna. Są tam ławki, krzesła, na ścianach wiszą tablice lekcyjne. W pracowni chemicznej specjalne stoły do ćwiczeń, na których stoją menzurki, słoiki z odczynnikami. W sali biologicznej wzrok przyciąga plastikowy szkielet, a w historycznej po poprzednich użytkownikach został kalendarz z 2015 roku, na kartce z maja pozują dwaj żołnierze armii czerwonej.
W szkole są też dwie sale gimnastyczne, pozostały w nich materace, piłki do koszykówki. Jedna z sal jest na drugim piętrze budynku - rzadki widok w stolicy. Przy Kieleckiej 45 są również dwa boiska, a teren jest ogrodzony.
Wielkim ułatwieniem jest lokalizacja - Stary Mokotów - oraz sąsiedztwo tramwajów i metra. Rodzice podwożący dzieci samochodami będą mogli skorzystać z wewnętrznego parkingu.
Budynek nie jest mocno zniszczony. Po remoncie oraz dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych - montażu wind czy podjazdów - będzie świetnym miejscem dla uczniów szkoły specjalnej.
Od strony ulicy Kieleckiej jest to budynek historyczny. W 1936 roku nabył go Jan Kiepura. Po wojnie komuniści przejęli budynek w drodze dekretu warszawskiego, tak jak i wszystkie nieruchomości w Warszawie. W 1953 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało ten budynek nieodpłatnie na nieograniczone w czasie użyczenie ambasadzie ZSRR w Warszawie. W 2010 roku miasto wypowiedziało umowę stronie rosyjskiej, a od 2011 roku prowadziło czynności sądowe zmierzające do uzyskania odpowiedniego tytułu egzekucyjnego - przypomniał wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.
Warszawa – we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Prokuratorią Generalną – doprowadziła do komorniczego przejęcia nieruchomości. Dodatkowo Federacja Rosyjska została zobowiązana do zapłaty należności w wysokości 20,5 mln zł oraz odsetek za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Egzekucja komornicza została przeprowadzona 29 kwietnia 2023 r. Warszawa natychmiast zwróciła się do wojewody mazowieckiego o przekazanie obiektu samorządowi na cele edukacyjne. Ówczesny wojewoda zwlekał z przekazaniem budynku. Nowy wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zadecydował o przekazaniu budynku miastu w tym miesiącu.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/
Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/71241/ oraz pap.pl https://www.pap.pl/aktualnosci/budynek-przy-ulicy-kieleckiej-45-jest-przystosowany-do-tego-zeby-byla-tam-szkola