Warsztaty z emocji dla starszych nastolatków
fot. nadesłane
Stołeczny ratusz i samorząd województwa mazowieckiego podpisały umowę o uruchomieniu kolejnego programu wspierającego zdrowie psychiczne nastolatków. Dzięki temu, już latem młodzi ludzie będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych treningów inteligencji emocjonalnej.
REKLAMA
Całkowity koszt realizacji programu to 150 tys. zł, z czego 100 tys. to dofinansowanie urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego - zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Psychicznego „Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025”.Zdrowie psychiczne to zarówno brak zaburzeń czy kryzysów, ale również dobrostan, w którym mamy możliwość własnego rozwoju, angażowania się w życie społeczne i poczucia własnej wartości. Chcemy wspierać młodych ludzi i na drodze do dorosłości wyposażać ich w wiedzę oraz umiejętności, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami i emocjami. Dlatego, dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, już wkrótce rozpoczniemy nowy program adresowany do młodzieży – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Wsparcie dla młodzieży
Projekt pn. „Młoda Warszawa - Trening Inteligencji Emocjonalnej dla młodych osób mieszkających i/lub uczących się w m.st. Warszawie” zakłada realizację 20 cykli spotkań dla nastolatków w wieku 16-18 lat.
Podczas zajęć młodzi ludzie będą mieli okazję rozwijać kompetencje związane z inteligencją emocjonalną, która obejmuje umiejętność rozumienia własnych stanów emocjonalnych i kontrolowania ich, jak również zdolność empatii i adekwatnego reagowania na emocje innych osób. Młodzież jest grupą szczególnie wrażliwą, ponieważ smutek, stres, frustracja i przeżywanie innych silnych uczuć są na stałe wpisane w dojrzewanie.
Informacja o placówkach uczestniczących w programie oraz zapisach zostanie udostępniona na stronie zdrowie.um.warszawa.pl/profilaktyka-i-promocja-zdrowia, po przyjęciu uchwały w tej sprawie przez stołecznych radnych.
Treningi umiejętności społecznych dla młodszych
Warszawa kontynuuje również program „Wawa TUS-y”, czyli nieodpłatne zajęcia dla uczniów i uczennic szkół podstawowych organizowane w miejskich przychodniach. W ramach programu odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży z trudnościami w interakcjach społecznych, tj. problemy w nawiązywaniu kontaktów, trudności w panowaniu nad emocjami, nieśmiałość, kłopoty w adaptacji do nowych sytuacji i inne trudności, w tym również zaburzenia ze spektrum autyzmu i ADHD.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego stołeczni radni podjęli pod koniec kwietnia br. decyzję o zwiększeniu puli pieniędzy na program, co pozwoli na organizowanie większej liczby warsztatów w ramach „Wawa TUS-y” przez najbliższe trzy lata.
Warszawa dla młodych w kryzysie
Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje programy wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Dla uczniów i uczennic z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są również warsztaty wzmacniające odporność psychiczną oraz radzenie sobie ze stresem. W Warszawie, w ramach systemu edukacji, działa również sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.
Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje 3-poziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady.
Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. Na tym poziomie w miejskich podmiotach funkcjonują ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra. A już niedługo na Ochocie, przy ul. Hankiewicza powstanie kolejne miejskie centrum zdrowia psychicznego dla młodych osób.
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Centra obejmują opieką psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Najbardziej specjalistycznej pomocy w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie. Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl.
PRZECZYTAJ JESZCZE