8 lipiec 2020

Burmistrz Woli interweniuje w sprawie wycinki ponad 3200 drzew na Odolanach

PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły dwa wnioski do Urzędu Dzielnicy Wola o usunięcie ponad 3200 drzew oraz hektara krzewów, w związku z przebudową Dworca Zachodniego. Burmistrz Dzielnicy, Krzysztof Strzałkowski, w celu ograniczenia wycinki, zwrócił się do Prezesa PKP PLK z prośbą o ponowną analizę sytuacji.
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
PKP PLK S.A. – Zakład Linii Kolejowych w Warszawie, zwrócił się do Urzędu Dzielnicy Wola w dwóch wnioskach z prośbą o wydanie zgody na usunięcie ponad 3200 drzew oraz hektara krzewów na warszawskich Odolanach. W opinii PKP część drzew i krzewów rośnie niezgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z października 2019 roku, pozostałe kolidują z planowaną przebudową Dworca Zachodniego, a konkretnie z placem magazynowym przeznaczonym do tej inwestycji. Zakład Linii Kolejowych w Warszawie nie planuje nasadzeń zastępczych twierdząc, że brak jest odpowiednich terenów do tego typu rekompensaty ubytków zieleni.

Burmistrz dzielnicy Wola zwrócił się z oficjalną prośbą o ponowną analizę sytuacji do Prezesa PKP PLK S.A. - Wierzę, że będziemy wstanie wypracować kompromis, tak aby maksymalnie ograniczyć planowaną wycinkę drzew. Modernizacja Dworca Zachodniego, to bardzo ważna inwestycja, ale nie powinna wiązać się z ogołoceniem terenów zielonych na warszawskiej Woli – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Liczę na spotkanie w tej sprawie, na którym wspólnie z przedstawicielami PKP PLK będziemy mogli omówić także możliwości nasadzeń kompensacyjnych, co pozwoli na zmniejszenie uszczerbku zasobów przyrodniczych na terenie Dzielnicy  – dodaje burmistrz Strzałkowski.

Wolscy radni również liczą na zmianę stanowiska PKP PLK, które nie zakłada nasadzeń zastępczych w związku z brakiem odpowiednich miejsc na terenach kolejowych. – Chętnie wspólnie z mieszkańcami wskażemy lokalizacje, chociażby na terenach miejskich na warszawskich Odolanach, które można przeznaczyć na dodatkowe nasadzenia zieleni – mówi Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola. - Mając na uwadze interes społeczny, a także działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa materialnego i miejscowego, każdorazowe usuwanie zieleni miejskiej, wiąże się z potrzebą zrekompensowania powstałych ubytków poprzez wykonywanie nasadzeń zastępczych – dodaje Krystian Wilk, wolski radny i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Gospodarczego.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-02 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 15:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany