25 maj 2023

Dzikie afrykańskie naczelne mają w odchodach niemal 100 zanieczyszczeń chemicznych

zdjęcie: Dzikie afrykańskie naczelne mają w odchodach niemal 100 zanieczyszczeń chemicznych / fot. PAP
fot. PAP
Naukowcy znaleźli aż 97 zanieczyszczeń chemicznych w odchodach czterech dzikich gatunków naczelnych w Ugandzie. Chemikalia te zmieniają funkcjonowanie hormonów i mogą zakłócić rozwój i reprodukcję. Wyniki badania opublikowano w „Biology Letters”.
REKLAMA

Zanieczyszczenia chemiczne dotarły do każdego zakątka naszej planety – są w powietrzu, wodzie i żywności. Narażeni na nie są więc ludzie i zwierzęta. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób wpływają one na dzikie naczelne, naukowcy pobrali próbki odchodów.

Tessa Steiniche z Indiana University (USA) i jej współpracownicy zebrali łącznie 71 próbek odchodów szympansów (Pan troglodytes), pawianów oliwnych (Papio anubis), colobusów rudych (Piliocolobus tephroscele) i małp rudoogoniastych (Cercopithecus ascanius) w Parku Narodowym Kibale w Ugandzie.

Naukowcy dokonali analizy chemicznej kału i znaleźli 97 stanowiących zanieczyszczenie związków chemicznych, z których większość zaburza funkcjonowanie hormonów u ssaków. Przykładami takich zanieczyszczeń są pestycydy i środki zmniejszające palność. Były one obecne w badanych próbkach.

Zespół zbadał również poziom hormonów u zwierząt. U wszystkich badanych gatunków samice, które miały wyższe stężenie pestycydów w kale, częściej miały też wyższy poziom kortyzolu – hormonu stresu, który pomaga regulować metabolizm i układ odpornościowy. Naukowcy odkryli podobny wzorzec u młodych naczelnych, gdzie większe stężenie środków zmniejszających palność w kale wiązało się z wyższym poziomem kortyzolu i obniżonym poziomem estradiolu, hormonu reprodukcyjnego.

"Wyniki pokazujące wpływ chemikaliów na młode osobniki są szczególnie niepokojące. Wczesna ekspozycja na te chemikalia podczas rozwoju wpływa na całe życie" – powiedziała Steiniche. Jak dodała, jej badania uzzmysławiają, że nawet parki narodowe nie są wolne od oddziaływania człowieka.

"Myślę, że nadal mamy wyidealizowany obraz dzikich naczelnych żyjących w pięknych, niezakłóconych siedliskach - ale rzeczywistość jest taka, że nawet obszary chronione nie są chronione przed skutkami zanieczyszczeń" – powiedziała Steiniche.

Więcej informacji - w materiale źródłowym: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsbl.2023.0005

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.8°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany