21 wrzesień 2022

Zakaz pojenia czworonogów również w Parku Szymańskiego

fot. nadeslane
Zlecone przez Urząd Dzielnicy Wola badania wody wykazały obecność niebezpiecznej dla zwierząt bakterii w wodzie sztucznej rzeki Parku Szymańskiego. Zdaniem specjalistów bakterie wyginą niedługo od chłodu. Znana jest też przyczyna śmierci kaczek w Parku Moczydło.
REKLAMA
Pod koniec lipca do UD Wola wpłynęły niepokojące wieści o zdechłych kaczkach
 
  • Władze Dzielnicy zleciły badanie wody, aby wyeliminować podejrzenia, że ktoś truje zwierzęta
  • W próbkach wykryto bakterię Clostridium botulinum Typu "C"
  • Bakteria ta jest szczególnie niebezpieczna dla kaczek krzyżówek
  • Władze Dzielnicy zapobiegawczo zalecają, aby nie korzystać ze zbiorników wodnych
  • Obniżona temperatura wyeliminuje bakterie z wody

W trosce o bezpieczeństwo czworonogów Urząd Dzielnicy na Woli wprowadził zakaz pojenia i kąpieli tych zwierząt w zbiornikach wodnych Parku Szymańskiego. Podobny zakaz obowiązuje już od jakiegoś czasu w Parku Moczydło. - Po otrzymaniu wyników badań z Moczydła zleciliśmy badania w Parku Szymańskiego. Właśnie dotarły do nas wyniki – informuje burmistrz Krzysztof Strzałkowski. – Podobnie jak po drugiej stronie ulicy Górczewskiej, w sztucznej rzece Parku Szymańskiego naukowcy znaleźli bakterię Clostridium botulinum Typu "C", która stanowi głównie zagrożenie dla kaczek krzyżówek. Może być jednak także niebezpieczna dla innych zwierząt – dodaje burmistrz. W stawie parku nie stwierdzono obecności bakterii, ale władze dzielnicy zapobiegawczo również zaleciły, aby z niego nie korzystać. Do tej pory nie stwierdzono też, aby bakteria zaszkodziła czworonogom czy innemu ptactwu.


Choć niektóre opisy tej bakterii w internecie bywają alarmujące, zdaniem naukowców zaproponowane środki bezpieczeństwa są wystarczające. Niestety zdaniem specjalistów nie ma możliwości usunięcia jej ze zbiorników w sposób bezpieczny dla innych organizmów. Jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktu z wodą i odczekanie, aż niskie temperatury w naturalny sposób wyeliminują zagrożenie.


To jednak wymaga czasu. Jak tylko otrzymamy badania wskazujące, że niebezpieczeństwo minęło poinformujemy o tym w oddzielnym komunikacie – podsumowuje burmistrz Strzałkowski.

Do urzędu dotarły również wyniki zleconej wcześniej sekcji martwej kaczki krzyżówki z Parku Moczydło. – Naukowcy stwierdzili w jej ciele obecność toksyny botulinowej – informuje burmistrz Woli. To oznacza, że można wykluczyć celowe zatrucie kaczek, bądź zatrucie wody przez człowieka. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
13.2°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:11
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-10-02 11:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 11:00
miejsce
Wawerskie Centrum Kultury - Filia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 15:00
miejsce
Wawerskie Centrum Kultury - Filia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany