Dodatki mieszkaniowe w Polsce sięgają rekordowego poziomu

500 plus, 300 zł wyprawki do szkoły – to rządowe programy społeczne o których najgłośniej było w ciągu ostatnich kilku lat. Oprócz nich funkcjonuje również wiele form wsparcia na poziomie lokalnym. Do polskich rodzin co roku trafiają grube miliony, m.in. z tytułu dodatków mieszkaniowych. W 2017 roku w skali całego kraju kwota ta przekroczyła 746 mln zł.
Koronawirus
mazowieckie
6878
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Dodatki mieszkaniowe to świadczenia pieniężne wypłacane przez gminę. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że mają one na celu odciążyć – oczywiście w pewnym określonym zakresie – domowy budżet, są więc generalnie skierowane do osób i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Często dodatki pomagają  pokryć koszty związane z wydatkami mieszkaniowymi. Kwoty wydatkowane na czynsz, opłaty za media takie, jak prąd, gaz, woda, wywóz śmieci itd. stanowią bowiem sporą część domowego budżetu wielu polskich rodzin.

Dodatek mieszkaniowy – kryteria przyznawania

Podstawowy warunek, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, dotyczy progu dochodowego. Zainteresowani otrzymaniem wsparcia muszą spełniać kryteria dotyczące poziomu dochodów gospodarstwa domowego. Ponadto, należy mieć tytuł prawny do zamieszkiwanego lokalu mieszkalnego. Nie oznacza to jednak, że trzeba być jego właścicielem. Najemca bowiem również spełnia ten warunek. Jeden z głównych wymogów w przypadku dodatku mieszkaniowego dotyczy także wielkości powierzchni użytkowej nieruchomości. Jej maksymalny wymiar uprawniający do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Wysokość dodatków mieszkaniowych w Polsce

W poniższym zestawieniu przedstawiliśmy zbiorcze dane dotyczące liczby oraz kwoty wypłaconych dodatków mieszkaniowych w Polsce oraz w poszczególnych miastach w 2017 roku. Składają się na nie dodatki mieszkaniowe dla użytkowników lokali gminnych, spółdzielczych, prywatnych w budynkach objętych wspólnotą mieszkaniową, prywatnych bez wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz lokali innych podmiotów.

W samej tylko Warszawie w 2017 roku wypłaconych zostało ponad 135,5 tysiąca dodatków mieszkaniowych na kwotę przekraczającą 31,9 mln zł. W Krakowie, Poznaniu i Gdańsku było to odpowiednio 16,8 mln zł, 16,1 mln zł oraz 12,3 mln zł. We Wrocławiu zaś 9,2 mln zł. Średnia kwota wypłaconego dodatku mieszkaniowego najwyższa była w stolicy Wielkopolski, gdzie wyniosła 298 zł. Z kolei najniższa przeciętna wartość dodatku mieszkaniowego, wynosząca 153 zł, została odnotowana w Gdańsku.


Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom na podstawie danych Banku Danych Lokalnych.


Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6878
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany