14 wrzesień 2023

Nie będzie nowego mechanizmu rekompensat dla wstecznej obniżki cen prądu

zdjęcie: Nie będzie nowego mechanizmu rekompensat dla wstecznej obniżki cen prądu / fot. PAP
fot. PAP
Koszty wprowadzanej rozporządzeniem wstecznej obniżki o 12 proc. cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będą rozliczane w dotychczasowym systemie rekompensat dla sprzedawców energii - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu, wchodzącym w życie 19 września, sprzedawcy energii elektrycznej do gospodarstw domowych i tzw. odbiorców uprawnionym mają obowiązek wstecznie, do pewnego limitu zużycia, obniżyć cenę sprzedawanej energii elektrycznej o 12 proc.

Spółki obrotu mają dowolność co do sposobu sfinansowania tego wsparcia dla odbiorców, mogą np. uwzględnić dodatkową kwotę w ramach systemu, w którym już rozliczają rekompensaty - powiedziała w czwartek dziennikarzom Moskwa. Rozporządzenie jest uzupełnieniem mechanizmu, dlatego nie zawiera dodatkowych instrumentów rozliczeń - zaznaczyła minister. Jak przypomniała, wszystkie koszty, związane z wprowadzonymi ustawą zamrożeniem cen i limitami zużycia, spółki obrotu przekazują w ramach rozliczeń na bieżąco.

W ocenie minister klimatu nie jest do końca pewne, ile w tym roku będzie kosztowało wsteczne obniżenie cen prądu dla gospodarstw domowych, ponieważ odbiorca musi spełnić pewne warunki, aby otrzymać rozliczenie jeszcze w tym roku. W przeciwnym wypadku rozliczenie nastąpi w roku 2024 r. Nie wiadomo zatem, ile odbiorców spełni warunki i zostanie rozliczonych w 2023 r. - wyjaśniła minister.

Anna Moskwa dodała, że obecne szacunki wskazują, iż całkowite koszty ograniczania i zamrażania cen energii elektrycznej, gazu i ciepła za lata 2022 i 2023 wyniosą prawie 100 mld zł, w tym ok. 30 mld wpłaconych przez spółki energetyczne z tytułu ograniczenia cen sprzedaży hurtowej i marż. Całkowite koszty zamrożenia cen energii będą znane gdy pojawią się końcowe rozliczenia, zakładamy, że będą niższe niż planowane - podkreśliła minister.

Jak dodała, na przyszły rok resort klimatu ma gotowy projekt jednej ustawy, która obejmowałaby mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła, jednak na razie obserwuje rynek i ceny, czeka na informacje o wynikach kontraktacji paliwa na zimę w ciepłowniach itd. Ewentualne instrumenty wsparcia na przyszły rok mogą się pojawić w IV kwartale - oceniła. (PAP)

wkr/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Le Cabaret Cafe Jazz, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Singers, Warszawa, ul. Cieszyńska 6
wstęp biletowany