kategoria: Gospodarka
30 maj 2023

Nowy węzeł "Emilia" łączący A2 z S14 ma być w realizacji około 2027 r.

zdjęcie: Nowy węzeł
fot. PAP
Nowe węzeł drogowy "Emilia", łączący autostradę A2, ekspresówkę S14 i drogę krajową nr 91, ma być w realizacji około 2027 r. - poinformował we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wicepremier Piotr Gliński dodał, że w lipcu ma zostać otwarty odcinek S14, który domknie ring wokół Łodzi.
REKLAMA

We wtorek w siedzibie resortu infrastruktury minister Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji związany z rozbudową węzła drogowego "Emilia" w woj. łódzkim.

"Pełny węzeł przewidujemy w realizacji około roku 2027 r." - powiedział szef MI. Węzeł ma udrożnić połączenie między dwoma głównymi trasami czyli S14 a A2 i drogą krajową nr 91. Wyjaśnił, że inwestycja ma związek z prognozowanym skokowym wzrostem ruchu na autostradzie A1, A2 i na S14. "Jest konieczność, żeby wybudować szeroki, przepustowy węzeł komunikacyjny. I to się stanie niebawem faktem. Taką realizację przygotujemy i przeprowadzimy" - powiedział Adamczyk.

Minister zapewnił ponadto, że przygotowywana jest też inna inwestycja w woj. łódzkim, czyli odcinek S12 od Piotrkowa Trybunalskiego do Sulejowa.

Uczestniczący w wydarzeniu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapewnił, że połączenie między A2 a S14 domknie ring wokół Łodzi. Poinformował, że kluczowy odcinek S14 ma być otwarty w lipcu br. Chodzi o odcinek trasy między węzłami w Aleksandrowie Łódzkim i Słowikiem. "Finalna inwestycja, która jest tam potrzebna to nowoczesny węzeł (Emilia - PAP), ponieważ to skomunikowanie nie będzie na miarę XXI wieku, ale będzie przejezdne" - powiedział szef MKiDN.

Zauważył ponadto, że łódzki ring zapewni komfortowe warunki omijania miasta jak i komunikowania się z nim.

Resort infrastruktury poinformował podczas konferencji, że szacunkowy koszt budowy nowego węzła "Emilia" to 422 mln zł.

Ministerstwo przekazało w komunikacie, że w ramach zadania wybudowane zostaną nowe odcinki drogi klasy S długości około 1 km oraz klasy GP o długości 1,5 km, a także łącznice bezpośrednie na relacjach A2 – S14 w celu maksymalnego zwiększenia przepustowości tego połączenia. Zaplanowano ponadto budowę i przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi, budowę obiektów inżynierskich, jezdni do obsługi przyległego terenu oraz wykonanie urządzeń bezpieczeństwa i organizacji ruchu.

Dodano, że przewidziano ponadto wykonanie infrastruktury łączności Systemu Zarządzania Ruchem, budowę i przebudowę urządzeń inteligentnych systemów transportowych (ITS) wraz z infrastrukturą dla Systemu Zarządzania Ruchem, takich jak znaki o zmiennej treści, urządzenia pomiaru ruchu, wykrywania zdarzeń oraz kamer systemu wizyjnego.

W komunikacie przekazano, że zakończenie procesu przygotowawczego o wartości 7,1 mln zł zaplanowano na 2026 r. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
24.9°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany