12 sierpień 2020

Prezes PKP Intercity o obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.: trzeba łączyć aspekty historyczne i rozwojowe

fot. PAP
Ważne, byśmy łączyli aspekty historyczne i rozwojowe - mówił w środę podczas briefingu prasowego poświęconego udziałowi PKP Intercity w obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. Podkreślił, że mimo pandemii pasażerowie wracają na kolej.
REKLAMA

"Dzięki takiej inicjatywie możemy nie tylko realizować aspekty historyczne, ale również pokazywać naszą przeszłość. A przeszłość to jest tożsamość Polski: odzyskanie niepodległości, rozwój - również kolei" - zaznaczył Chraniuk podczas briefingu na stacji Warszawa Wschodnia, poświęconego prezentacji lokomotyw oklejonych okolicznościową grafiką związaną z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Obecny na briefingu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podziękował spółkom skarbu państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej "Ojców polskiej niepodległości, generałów, którzy są autorami cudu nad Wisłą".

“Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym” - powiedział Gliński.

Jak mówił Chraniuk, mimo pandemii pasażerowie "w bardzo szybkim tempie wracają na kolej". Przypomniał, że spółka PKP Intercity realizuje duży program inwestycyjny, wart 7 mld zł, z czego ponad 4 mld zł "są już w kontraktach na zakup i modernizację taboru, modernizację stacji postojowych".

Andrzej Olszewski z zarządu PKP SA nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, że sukces militarny w walce z bolszewikami nie byłby możliwy, "gdyby nie sprawność polskiej kolei i odwaga polskich kolejarzy". "Dzisiaj tę pracę naszą prowadzimy poprzez procesy inwestycyjne, największe w ostatnich 30 latach niepodległej Polski" - wskazał.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 PKP Intercity przygotowało specjalne dwie lokomotywy, które zostały oklejone okolicznościową grafiką, która przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego.

Okolicznościowo ozdobione lokomotywy będą m.in. prowadziły pociągi "Posejdon" z Warszawy do Kołobrzegu.

Bitwa Warszawska to nie jedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się kolejowy przewoźnik. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę PKP Intercity przygotowało specjalne grafiki, które zostały umieszczone na 20 lokomotywach. Na stołecznym Powiślu pojawił się też wtedy jubileuszowy mural.

Z kolei w ubiegłym roku jedna z lokomotyw należących do PKP Intercity zyskała okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Magdalena Jarco

pif/ maja/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-18 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-20 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-20 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-21 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany