11 wrzesień 2023

Propozycja przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. pozostaje aktualna

zdjęcie: Propozycja przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. pozostaje aktualna / fot. PAP
fot. PAP
Propozycja przedłużenia wakacji kredytowych pozostaje aktualna - mówił w poniedziałek minister rozwoju Waldemar Buda. Ocenił, że obniżka stóp procentowych przez RPP nie wyklucza "myślenia o przedłużeniu wakacji kredytowych na początek 2024 r", ale ostateczną decyzję podejmie premier.
REKLAMA

"Zakładamy, że nasza propozycja przedłużenia wakacji kredytowych nadal pozostaje aktualna" - wskazał w poniedziałek szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda, pytany podczas konferencji prasowej, czy obniżka stóp procentowych przez RPP wyczerpuje możliwość wydłużenia wakacji kredytowych na przyszły rok.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w ubiegłym tygodniu wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. - referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,50 proc., redyskontową do 6,05 proc., oraz dyskontową weksli do 6,10 proc.

Waldemar Buda zwrócił uwagę, że obniżenie stóp procentowych będzie miało realne przełożenie na raty kredytowe za kilka, kilkanaście miesięcy - "w zależności od tego, jaki kredyt został zaciągnięty". Zastrzegł, że będzie to ulga częściowa. "Obniżka nawet o 0,75 pkt. proc. to jest cały czas poziom referencyjny 6 proc. co powoduje, że ta rata jest nadal najczęściej znacząco wyższa w stosunku do tego, kiedy zawieraliśmy umowę kredytową np. w 2021 r. czy 2020 r. - gdy te stopy były maksymalnie niskie" - zauważył.

Minister przypomniał, że wówczas zawierano nawet 200 tys. rocznie umów kredytowych.

Według Waldemara Budy obniżka stóp procentowych jest korzystna. "Dobry kierunek, ale to nie wyklucza naszego myślenia o przedłużeniu wakacji kredytowych na początek 2024 r." - powiedział. Dodał, że decyzja w tej sprawie jest w rękach premiera Mateusza Morawieckiego. "Myślę, że będzie ogłoszona" - podsumował.

Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie do końca pierwszej połowy września. Wskazywał, że jeśli taka decyzja zapadnie, to będzie rekomendował odpowiednim instytucjom zastosowanie kryteriów dochodowych.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Singers, Warszawa, ul. Cieszyńska 6
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany