kategoria: Gospodarka
22 maj 2023

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

zdjęcie: Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi / fot. PAP
fot. PAP
Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
REKLAMA

Napisano, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przeprowadziła w poniedziałek spotkania ws. koordynacji działań w związku z sytuacją na Odrze.

Wskazano, że w Januszkowicach szefowa resortu oceniła skuteczność rozwiązań wprowadzonych w ramach aktywnej ochrony w starorzeczach. "Specjalne siatki ograniczające dostęp rybom do zbiornika, w którym stwierdzono rozwój złotej algi, spełniły swoje zadanie. Podobne rozwiązanie zastosowano w Zbiorniku Czernica, gdzie również w tym roku stwierdzono występowanie złotej algi" - napisano.

"Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ cały czas monitoruje sytuację, bada parametry wody, również pod kątem występowania złotej algi. Wprowadziliśmy procedurę z 3 poziomami ostrzegania i rekomendacje dotyczące działań, czego efektem jest aktywna ochrona wprowadzona m.in. w Januszkowicach" – podkreśliła cytowana w informacji minister Anna Moskwa. Dodała, że niezbędna jest stała współpraca, zwłaszcza na poziomie regionalnym, by szybko reagować, jeśli pojawi się zagrożenie.

Napisano, że Kanale Gliwickim Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy nadzoruje badanie naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. Prowadzone są dalsze analizy z wykorzystaniem metod i środków, które są stosowane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak - jak wskazano - ze względu na różnice w szczepach algi występujących na świecie opracowany został plan działań przeznaczony właśnie dla „odrzańskiej” odmiany. "Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych" - dodano.

"Przed sezonem letnim przygotowujemy się do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi. Z dużą nadzieją patrzymy na wyniki laboratoryjnych testów z neutralizacją złotej algi, chociaż mamy świadomość, że na świecie, mimo kilkudziesięcioletnich analiz nie udało się znaleźć stuprocentowo skutecznego rozwiązania. Jednak wyniki testów prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące – powiedziała szefowa MKiŚ podczas spotkania w Rudzińcu.

Resort wskazał, że Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Wyjaśniono, że próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu, a raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg. Ponadto prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. "Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach" - napisano. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
27.9°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany