21 styczeń 2015

Jak wybrać statyw fotograficzny?

zdjęcie: Jak wybrać statyw fotograficzny? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Statyw wydaje się często mało istotnym elementem sprzętu fotograficznego – w końcu służy tylko stabilizacji aparatu. Jednak w profesjonalnej fotografii trudno sobie wyobrazić pracę bez tego dodatku. Jest na tyle istotny, że występuje w wielu wersjach – jego rodzaj uzależniony jest od aparatu, z którym ma być kompatybilny, oraz przeznaczenia całego sprzętu.

Po co statyw i jak wybrać właściwy?

Pierwsze kryterium wyboru statywu to jego konstrukcja. Jeśli często pracujemy w terenie, przyda się statyw o solidnej konstrukcji, wytrzymały na podmuchy wiatru i utrzymujący stabilność na nierównym podłożu. Jednocześnie należy mieć na względzie, że jeśli będzie zbyt ciężki, pojawią się trudności z szybkim transportem. Musi on oczywiście unieść aparat i obiektyw, dlatego konieczne będzie sprawdzenie jego udźwigu. Lekkie konstrukcje przy zdjęciach w terenie nie zdadzą egzaminu, chyba że są wykonane z włókna węglowego, co jednak pociąga za sobą wysoką cenę sprzętu (http://www.tworzywa.pwr.wroc.pl/pdf/artykuly/article_TSiCh_glass_carbon_fiber.pdf). Do robienia zdjęć w zakładzie fotograficznym najodpowiedniejszy będzie specjalny statyw studyjny o bardzo solidnej konstrukcji i dużym ciężarze.

 

Ile nóg?

Najczęściej spotykane są statywy trójnożne – należy sprawdzić, jaki jest ich rozstaw oraz czy po pełnym rozłożeniu w dalszym ciągu zachowują stabilność. Do zdjęć w terenie przydadzą się statywy z nogami wyposażonymi w odpowiednie zakończenia, np. kolce do wbijania w ziemię albo talerzyki utrzymujące sprzęt na śniegu. W trójnogach znajduje się kolumna poruszająca się w górę i dół z opcjonalną możliwością odwrotnego zamontowania do zdjęć makro albo z tzw. żabiej perspektywy – to kolejny praktyczny dodatek przy zdjęciach terenowych. Przy fotografiach robionych na bardzo nierównym podłożu odpowiednie będą monopody – statywy złożone tylko z jednej nogi, którą trzeba jednak podtrzymywać. Dobrym rozwiązaniem są warianty z nogami, które można odchylać niezależnie od siebie i blokować w nietypowych pozycjach.

 

Głowica

To jeden z najważniejszych elementów statywu fotograficznego – do profesjonalnych modeli głowice często są dokupowane osobno, a jeśli statyw jest w jakąś wyposażony fabrycznie, należy sprawdzić jej jakość oraz zastosowanie. Do pracy studyjnej wykorzystuje się głowice trzykierunkowe, które obracają się wolniej, ale za to z większą precyzją. W terenie praktyczniejsze będą głowice kulowe umożliwiające szybkie zmiany ułożenia aparatu – im większa kula, tym stabilniejsza jest konstrukcja z aparatem. Do zdjęć sferycznych potrzebna będzie głowica panoramiczna utrzymująca właściwy kąt robienia zdjęć – głowice tego typu dostępne są na stronie www.panoramichead-shop.com.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
9.5°C
wschód słońca: 05:14
zachód słońca: 19:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-26 17:00
miejsce
Scena Kocjana, Warszawa, A. Kocjana 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany