16. Dni Belgijskie w Warszawie i we Wrocławiu
Kultura Belgii w Warszawie i we Wrocławiu
Podczas 16. Dni Belgijskich w Warszawie i we Wrocławiu odbywają się m.in. wydarzenia kulturalne. Jednym z pierwszym jest oficjalnie zakończenie prac nad polsko-belgijskim muralem tworzonym przez Noir-Artist. Kolory nie są ważne. Kontrast pomiędzy czernią, a bielą jest najwyższą formą czystości- mówi o swojej twórczości muralista. Uroczyste odsłonięcie dzieła powstającego w Warszawie przy ul. Dunajeckiej 11 nastąpi 20 listopada o godz.: 11:30.
Wszystkich melomanów Belgijska Izba Gospodarcza zaprasza na bezpłatny Polsko-Belgijski koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą belgijskiego dyrygenta Hermana Engelsa. Już 28 listopada w Małej Auli Politechniki Warszawskiej, w ramach cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”, muzycy wykonają między innymi wybrane kompozycje polskich i belgijskich twórców - wyjaśnia Małgorzata Napierała-Vincent, Dyrektor Generalna Belgijskiej Izby Gospodarczej.
Tegorocznej edycji Dni Belgijskich, towarzyszyć będzie pierwsza w Polsce wystawa indywidualnej twórczości belgijskiego artysty Francisa Alÿsa. W dniu 25 listopada odbędzie się w CSW Zamek Ujazdowski specjalne kuratorskie oprowadzanie po wystawie, które pozwoli na poznanie sylwetki artysty oraz jego twórczości.
Dorośli i dzieci mogą poznać Belgię w Warszawie podczas wyjątkowego spaceru „Historia- sztuka- kuchnia”, który odbędzie się w dwóch wersjach językowych (polskiej oraz angielskiej) 29 listopada o godzinie 11.00. Pierwszym punktem trasy będzie zwiedzanie Ambasady Królestwa Belgii mieszczącej się przy ul. Senatorskiej 32 w Warszawie oraz spotkanie z J.E. Panią Ambasador Colette Taquet. W trakcie spaceru uczestnicy skosztują typowo belgijskich przysmaków (gofrów, czekolady oraz piwa).
Belgia słynie na całym świecie z wyśmienitych małży, ponad 800 rodzajów znakomitego piwa, oraz podawanych z wieloma sosami frytek! Większości z tych frykasów będzie można skosztować już 19 listopada podczas wieczoru „Małże i Frytki z belgijskim szefem kuchni” oraz 27 listopada podczas warsztatów Belgijskiej Czekolady. Tego dnia Belgijska Izba Gospodarcza zaprasza także na Warsztaty Belgijskiego Piwa połączone z food pairing czyli sztuką odpowiedniego doboru potraw do konkretnego rodzaju piwa. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 17:30. Mocnym akcentem kończącym Dni Belgijskie będzie Belgijski Festiwal Filmowy.
Po ubiegłorocznym sukcesie tego wydarzenia Belgijska Izba Gospodarcza przygotowała także w tym roku prawdziwą filmową ucztę dla kinomanów. W ramach festiwalu 2 i 3 grudnia we Wrocławiu miłośnicy kina obejrzą koprodukcje filmowe z krajów Beneluxu oraz Francji, w tym m.in. laureata nagrody FIPRESCI oraz Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Valladolid w 2012 r - film „Anomalia” Petera Brosena i Jessici Woodworth. Bilety na seanse dostępne są w Kinie Nowe Horyzonty.
Belgijski biznes w Polsce
Belgia to nie tylko kultura, sztuka i kuchnia. To także jeden z najlepiej gospodarczo rozwiniętych krajów Europy, którego PKB w roku 2013 wyniósł 508,2 mld USD czyli 45 537 USD na 1 mieszkańca. Świadomość podatkowa Belgów stanowi najdoskonalszy przykład społeczeństwa obywatelskiego w Europie. Warto odnotować, iż w ostatnich latach ponad 500 belgijskich firm weszło na polski rynek, a obecność 80 000 Polaków w Belgii jest całkowicie uzasadniona. Coraz więcej naszych rodaków pracuje w strukturach Komisji Europejskiej, a nieskomplikowane procedury związane z zakładaniem działalności gospodarczej i konkurencyjny system podatkowy przyciągają przedsiębiorców z Polski. Obchody 16. Dni Belgijskich stanowią doskonałą okazję do pogłębienia współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami. Dzięki CEO Forum, przedsiębiorcy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, poglądów oraz nawiązania obustronnej współpracy. Gościem specjalnym Forum będzie minister Janusz Lewandowski - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz były komisarz ds. budżetu i programowania finansowego. Jednym z omawianych tematów będą fundusze europejskie dla Polski na lata 2014-2020. Podczas spotkania zostanie wręczona prestiżowa nagroda Belgijskiej Izby Gospodarczej - Belgian Business Chamber Award, którą otrzyma najlepsza belgijska spółka w Polsce w 2014 roku.
We Wrocławiu będzie miało miejsce także spotkanie o charakterze biznesowym -– Biznes Lunch. Celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy handlowej pomiędzy firmami w Polsce i Belgii. Jego uczestnicy: belgijscy biznesmeni, polscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz lokalnych skupią się na możliwościach i korzyściach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej w regionie Dolnego Śląska. Jednym z głównych tematów omawianych podczas Business Lunch będzie planowany rozwój Dolnego Śląska w latach 2014-2020. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło miasto Wrocław, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Gospodarcza oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.
Patronat honorowy nad wydarzeniami w Warszawie objął Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.
Szczegółowe informacje o Dniach Belgijskich i możliwości rejestracji na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Belgijskiej Izby Gospodarczej www.belgium.pl, bądź pod numerem telefonu: 22 456 40 09.