Czysty komin – najważniejszy wyznacznik domowego bezpieczeństwa
Fatalne skutki zaniechania
Budując dom, najpewniej niewiele osób zastanawia się nad tym, czy przewód kominowy będzie przystosowany nie tylko do rozmiarów budynku, ale również do reszty sytemu grzewczego, wliczając w to kocioł. Obecnie pojawiają się nowe, coraz bardziej oszczędne urządzenia i nic dziwnego, że niektóre osoby decydują się na wymianę starego kotła na bardziej ekologiczny egzemplarz. Niewielu z nich jednak zdaje sobie sprawę, że tak poważna modyfikacja stwarza także konieczność przeprowadzenia zmian w systemie kominowym, bowiem stary może być po prostu niedopasowany do nowego kotła. A skutki takiego stanu mogą przynieść dość duże straty materialne – często dochodzi do zmniejszenia drożności, wykruszenia ceramiki i przemakania ściany komina. Oczywiście o wiele istotniejsze jest niebezpieczeństwo, które stwarza niedrożny przewód kominowy – zatrucia toksycznymi gazami, na przykład tlenkiem węgla, mogą być tragiczne w skutkach (źródło:http://www.psp.wlkp.pl/?art=915).
Jak zadbać o komin?
Regularne kontrole systemu kominowego i pozostałych przewodów wentylacyjnych powinny zostać zlecone profesjonalistom, czyli kominiarzom. „Fachowców” bez licencji należy omijać szerokim łukiem i koniecznie zdać się wyłącznie na certyfikowanych kominiarzy posiadających stosowne uprawnienia. Przykładową ofertę można znaleźć między innymi na stronie www.kominiarze-warszawa.pl.
Należy wiedzieć, że częstotliwość dokonywania przeglądów technicznych jest ściśle określona ustawowo. W przypadku domów mieszkalnych przewody dymowe powinny być kontrolowane cztery razy w roku, a wentylacyjne co najmniej raz w roku. Oprócz tego warto co jakiś czas dokonywać własnych oględzin mających na celu sprawdzenie aktualnego stanu systemu grzewczego. Dotyczy to przede wszystkim drożności kratek wentylacyjnych, spasowania elementów przyłącza kotła do komina, a także stanu elewacji na zewnątrz przewodu kominowego. Wykrycie takich drobnych nieprawidłowości może uchronić właścicieli od kosztownego remontu, z którym bez wątpienia wiąże się naprawa uszkodzonego komina.