Dziś jest wtorek, sto dziewięćdziesiąty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.37, zachód o 20.47. Imieniny obchodzą: Arnold, Erwin, Kamil, Materna, Robert, Szymon, Teodozja, Unisław.
# # #
372 lata temu w Krakowie został wbity na pal Aleksander Kostka-Napierski, przywódca zdławionego powstania chłopskiego na Podhalu.
231 lat temu pod Dubienką wojska polskie dowodzone przez gen. Tadeusza Kościuszkę pokonały korpus rosyjski gen. Michaiła Kachowskiego.
125 lat temu Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu nowego pierwiastka - polonu.
96 lat temu w Podhajcach koło Lwowa urodził się Tadeusz Łomnicki, aktor, reżyser, pedagog, założyciel i pierwszy dyrektor Teatru Na Woli w Warszawie; ogromny dorobek artystyczny Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatry TV, 12 reżyserii teatralnych; odtwórca roli Michała Wołodyjowskiego w filmach "Pan Wołodyjowski", "Potop", Stefana Starzyńskiego w filmie "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie". Zmarł w lutym 1992 roku podczas prób nad Królem Learem w Teatrze Nowym w Poznaniu.
86 lat temu w Gdyni urodził się Jacek Fedorowicz, aktor, satyryk; członek gdańskiego teatru Bim-Bom, współautor programów "Małżeństwo doskonałe", "Sześćdziesiąt minut na godzinę" oraz cyklu książek satyrycznych "W zasadzie"; popularność przyniosły mu role w filmach "Motodrama" i "Nie ma róży bez ognia".
81 lat temu w warszawskim getcie w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka odbyło się przygotowane przez dzieci przedstawienie "Poczty" Rabindranatha Tagore, opowiadające o nieuleczalnej chorobie i śmierci hinduskiego chłopca.
74 lata temu w Mikulczycach (obecnie dzielnica Zabrza) urodził się Jerzy Gorgoń, piłkarz, reprezentant Polski; zdobywca trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., mistrz olimpijski z Monachium (1972) i wicemistrz olimpijski z Montrealu (1976).
66 lat temu w Krotoszynie urodziła się Katarzyna Grochola, pisarka, scenarzystka; autorka popularnych powieści "Nigdy w życiu", "Serce na temblaku", "Trzepot skrzydeł", artykułów oraz sztuk teatralnych.
25 lat temu Sejm przyjął ustawę o nowym podziale administracyjnym kraju; Polskę podzielono na 16 województw, 372 powiaty ziemskie i 64 powiaty grodzkie.
# # #
Dziś w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się podsumowanie wydania pełnego zbioru dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
W wydarzeniu będzie uczestniczyć delegacja z Włoch pod przewodnictwem ministra kultury Gennaro Sangiuliano.
Herling-Grudziński w 1955 r. osiadł na stałe w Neapolu, gdzie poślubił Lidię, córkę Benedetto Crocego.
W 1958 r. we Włoszech ukazał się "Inny świat", ale – jak napisał nestor włoskich publicystów, były ambasador w Moskwie Sergio Romano - książka ta została wręcz "celowo ukryta przed czytelnikami" właśnie z powodu wstrząsającego opisu rzeczywistości w łagrze.
Dziełem jego życia był "Dziennik pisany nocą", wydawany od lat 70. i przetłumaczony m.in. na włoski. Włoscy intelektualiści pamiętają przede wszystkim opisane w "Dzienniku" zabiegi Herlinga-Grudzińskiego, by dotrzeć do prawdy o zbrodni katyńskiej.
Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 r. w Neapolu. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu Poggioreale w kaplicy rodziny Croce.
Po jego śmierci włoska prasa nazwała go wybitnym pisarzem i świadkiem stulecia, który jako jeden z pierwszych w Europie opisał okrucieństwo sowieckich łagrów.
ksi/ mir/
Newsroom PAP
