Jakie rodzaje dachówek są obecnie dostępne na rynku?
Ceramika albo cement
Dachówki ceramiczne wykonuje się z gliny z dodatkiem mączki ceglanej i piasku kwarcowego. Piasek kwarcowy jest też składnikiem dachówek betonowych – musi być wysokiej jakości, z zawartością co najmniej 85 procent kwarcu bez grudek; do piasku dodaje się jeszcze cement i wodę. Kolor i połysk dachówek ceramicznych są wynikiem angobowania i glazurowania, dachówki betonowe najczęściej maluje się specjalnymi farbami nadającymi im odpowiednie powłoki, a ponadto dodaje też się barwniki do masy.
Dachówki betonowe są tańsze, ale mimo wdrażania nowych technologii produkcji wciąż ustępują one pod względem właściwości tradycyjnej ceramice. W dachówkach betonowych występują zazwyczaj tylko zamki (łączenia) pionowe, natomiast ceramika posiada zawsze zamek poziomy i pionowy, ma to duży wpływ na szczelność. Niektórzy producenci dzięki wysokim lub podwójnym zamkom pozwalają na układanie swoich produktów nawet od 12 stopni nachylenia dachu. Za to w kwestii wyglądu oba rodzaje coraz trudniej odróżnić od siebie. Przy wyborze dachówek, które decydują przecież o jakości mieszkania, warto zwrócić uwagę na technologię ich produkcji – zdaniem Radosława Ładyko z firmy Dachlux: – Najpewniejszymi producentami są firmy z wieloletnim doświadczeniem i cały czas udoskonalające swoje procesy produkcyjne, mogące się pochwalić 50-letnimi gwarancjami i certyfikatami jakości (http://www.iso.org.pl/iso-9001).
Kształty dachówek
Wśród dachówek ceramicznych najczęściej spotykane formy to dachówki zakładkowe, tzw. holenderki, ostatnio bardzo popularne są dachówki płaskie, esówki, karpiówki i marsylki, a wśród betonowych – esówki i dachówki rzymskie. Dachówki zakładkowe są często dość dużych rozmiarów, posiadają na bokach zakładki, dzięki którym łatwiej się je układa. Karpiówki cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją plastyczność, bo nadają się do wykańczania trudnych elementów (np. wolich oczek). Esówki mają przekrój przypominający „S”, a ich zaletą jest dość duża zmienność długości i szerokości krycia. Oprócz „właściwego” pokrycia przy każdym dachu stosuje się jeszcze dachówki systemowe wykorzystywane do wykończenia dachu: kalenicowe, boczne, szczytowe, wentylacyjne, pulpitowe i gąsiory.