reklama
kategoria: Inne
17 listopad 2014

Ostatnie pożegnanie – tradycyjne czy w nowej formie?

zdjęcie: Ostatnie pożegnanie – tradycyjne czy w nowej formie? / fot. pixabay
W chwili śmierci to na najbliższą rodzinę osoby zmarłej spada smutny obowiązek urządzenia godnego pochówku. O charakterze pogrzebu decydują przekonania religijne i światopoglądowe. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej formy składania ciała do trumny na rzecz kremacji.

O tym, jak będzie wyglądała ceremonia pogrzebowa, decyduje rodzina. Zdarza się, że spełnia ona wolę zmarłego, który określił jeszcze za życia, w jaki sposób chce, by go pochowano. Warto podkreślić, iż każdy zakład pogrzebowy zorganizuje pogrzeb zgodnie z każdym życzeniem rodziny.

 

Aspekt prawny chowania zmarłych

Dokładne informacje dotyczące sposobu, w jaki należy postępować w stosunku do zmarłej osoby, przedstawia Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. nr 23, poz. 295 z 2000 roku). Zgodnie z nią zmarłego można pochować lub poddać kremacji. Różne są formy złożenia ciała lub prochów. Dopuszczalne jest pogrzebanie w grobie ziemnym, murowanym lub katakumbach. W przypadku urny z prochami można ją również umieścić w specjalnym kolumbarium. Zgodnie z ustawodawstwem polskim nie dysponujemy możliwością rozsypania prochów, ponieważ traktowane jest to jako profanacja i wykroczenie zagrożone karą grzywny lub nawet więzienia. Odmienną formą ostatniego pożegnania jest natomiast pogrzeb na morzu. W myśl art. 16 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w przypadku śmierci na pełnym morzu, gdy nie ma możliwości zawinięcia do portu w ciągu 24 godzin, zwłoki są zatapiane zgodnie ze zwyczajami morskimi (źródło: http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-administracyjne-1/zasady-chowania-zmarlych-w-polskim-systemie-prawnym-strona-4.html).

 

Wybór formy ostatniego pożegnania

Coraz częściej formą pożegnania zmarłego staje się kremacja. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego pochówku, w tym przypadku również niezbędne jest przedstawienie w zakładzie pogrzebowym aktu zgonu. Ciało zostaje złożone w specjalnej chłodni oraz odpowiednio przygotowane do pogrzebu. Zakład pogrzebowy może na życzenie rodziny zająć się pełną obsługą uroczystości, tzn. zamówić kwiaty, klepsydry, nekrologi w prasie – takie usługi oferowane są np. na stronie www.koperski.com.pl. Przed spopieleniem w domu pogrzebowym zostaje zwykle zorganizowana uroczysta ceremonia ostatniego pożegnania, w czasie której mogą pojawić się np. wystąpienia członków rodziny lub przyjaciół opowiadających o życiu i osiągnięciach żegnanej osoby. Jeśli ostatnie pożegnanie ma charakter wyznaniowy, wówczas odbywa się modlitwa zgodnie z określonym obrządkiem. Sam proces kremacji przeprowadzany jest w specjalnej trumnie kremacyjnej. Ze względów bezpieczeństwa nie można do niej wkładać żadnych materiałów plastikowych lub mogących spowodować wybuch. Ciało zmarłego może być w tradycyjnym ubraniu lub owinięte w całun. Po spopieleniu prochy umieszczane są w urnie. Dalszy przebieg pogrzebu jest niemal identyczny jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Występuje bowiem ta różnica, że urna nie musi być przewieziona na cmentarz specjalnym samochodem. Wybór formy pogrzebu zależy od rodziny, która stara się w godny sposób pożegnać bliską osobę.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
17.4°C
wschód słońca: 04:23
zachód słońca: 20:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-07-08 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-08 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-08 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-08 20:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany