Ponadnarodowy projekt pomocy Dorosłym Dzieciom Alkoholików
Inicjatywa skierowana jest do osób wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych (alkoholizm rodziców, przemoc domowa). Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) przejawiają zespół cech, który wynika z trudnego dzieciństwa oraz konieczności szybkiego przejścia z fazy dorastania w rolę dorosłego i odpowiedzialnego człowieka. W efekcie takie osoby mają duży problem w odnalezieniu się w życiu społecznym i zawodowym, bo ich dominującą aktywnością jest chęć spełniania oczekiwań innych, żeby zasłużyć na ich akceptację.
Cechuje je m.in. zaniżona samoocena, lęk przed krytyką i odrzuceniem, nieadekwatne poczucie winy, brak pewności siebie, zwątpienie we własne zdolności i talenty, silny samokrytycyzm co utrudnia budowanie własnej ścieżki zawodowej (bo chęci, sposobności i talenty są). Wymienione wyżej aspekty składają się na tzw. syndrom DDA.
- Jesteśmy już u schyłku pierwszego etapu projektu "Razem w trosce o DDA". Praca w grupie osób dotkniętych syndromem DDA jest specyficzna. Uczestnicy powoli się otwierają, podejmują ryzyko, by doświadczyć, wyrażać "siebie" w grupie. Ćwicząc różne umiejętności w grupie, a także decydując się ją współprowadzić (jedna z form pracy podczas projektu) otrzymują informację zwrotną od uczestników. Zazwyczaj okazuje się, że takie osoby (także ich zdolności, kompetencje) są zupełnie inaczej odbierane (bardzo pozytywnie), niż czują to w środku. Owszem, można starać się wyćwiczyć pewne umiejętności czy zachowania, ale bez solidnego fundamentu w postaci realnego i stabilnego poczucia własnej wartości nie da się uzyskać wartościowych i długofalowych efektów. Warsztaty prowadzone w ramach projektu dają świetną okazję do ćwiczenia różnych umiejętności interpersonalnych w bezpiecznych, warsztatowych warunkach, do autodiagnozy i mogą być punktem wyjścia do dalszego rozwoju, np. własnej psychoterapii - mówi Zbyszek Kołakowski, jeden z trenerów oraz współtwórców projektu. W ramach prowadzonych działań część z uczestników będzie mogła również odbyć praktyki zawodowe (w formie wolontariatu) zdobywając cenne doświadczenie w pracy na rzecz osób z syndromem DDA.
Cele projektu są więc jasne i proste: z jednej strony pomoc i realne wsparcie osób dotkniętych syndromem DDA, a z drugiej – działalność dydaktyczna, mająca na celu wyszkolenie odpowiedzialnych wolontariuszy, którzy umiejętnie będą sobie radzić z takimi problemami. To są dwa bieguny projektu. A najistotniejszym faktem jest to, że projekt w swym założeniu przewiduje możliwość przechodzenia z roli podopiecznych na stronę kadry opiekuńczej. Dziś jesteś w dołku? Jutro Ty możesz wyciągać pomocną dłoń, nie z poczucia winy czy poświęcenia, ale po prostu z chęci i umiejętności pomagania A Twoje doświadczenie życiowe, umiejętnie wzbogacane kompetencjami zawodowymi, może spowodować, że staniesz się niezastąpionym fachowcem w pracy z DDA.
Czy widzisz siebie po którejś stronie, w jednej z ról? Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomagać? Interesuje Cię profesjonalna praktyka, dzięki której zdobędziesz cenne kwalifikacje? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz twierdząco, to znaczy, że TEN PROJEKT JEST ADRESOWANY DO CIEBIE.
Co należy zrobić? Przede wszystkim warto zapoznać się szczegółowo z programem projektu, który można znaleźć TUTAJ. A następnie trzeba już tylko podjąć decyzję i skontaktować się z realizatorami projektu, czyli Stowarzyszeniem OD-DO:
tel. 22 632-09-09 (9.00-17.00)
e-mail: od-do@od-do.org
biuro projektu / siedziba Stowarzyszenia OD-DO:
Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5 kl. II (domofon nr 9)
Aktualnie dobiega końca I edycja projektu, trwająca od stycznia do września 2014 roku. Nabór do II edycji (październik 2014 – kwiecień 2015) TRWA! Nie przegap szansy! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie OD-DO oraz irlandzką organizację THE HANLY CENTRE.