W czasie wyjazdów na ferie - ciśnienie i wiek serca kierowców do kontroli
Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Stan zdrowia kierowcy może mieć wpływ na zdrowie i życie pasażerów, a w okresie wyjazdów na ferie szczególnie na bezpieczeństwo dzieci, które przewożą. Dlatego na kierowców kontrolowanych przez ITD, czekać będzie wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu dobrowolnego badania ciśnienia tętniczego, zinterpretują wynik, a dodatkowo udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Ponadto w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” prowadzone jest nowe badanie – pierwsze na taką skalę w Europie badanie wieku serca. Z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji1 organizatorzy kampanii prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Również z tego badania będę mogli dobrowolnie skorzystać kontrolowani kierowcy.
– Dzięki wspólnej akcji ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie” i Inspekcji Transportu Drogowego wielu kierowców skorzysta z możliwości skontrolowania stanu swojego zdrowia – skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Trzeba pamiętać, że często zawód kierowcy wykonują osoby w dojrzałym wieku (powyżej 50 roku życia), które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród tej grupy zawodowej. Za pomocą aplikacji „Wiek serca” personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”, będzie mógł sprawdzić, czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
„Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka – zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków” – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.
Celem akcji jest nakłonienie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego.
Pomiary ciśnienia krwi kierowców wykonuje personel medyczny.