Weekend Niskich Temperatur
W dniach 4-5 października br. w budynku Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
w Warszawie) będzie można się przekonać, że nie trzeba być Albertem Einsteinem, żeby zrozumieć fizykę i otaczający nas świat. Więcej, naukowcy z CNK udowodnią, że fizyką można się doskonale bawić, i to bez względu na wiek!
Spółka Polskie LNG, realizująca największą polską inwestycję energetyczną ostatnich lat – terminal
do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, jest wyłącznym partnerem laboratorium fizycznego CNK. W trakcie najbliższego weekendu przybliży także odwiedzającym zjawiska fizyczne wykorzystywane w procesach przesyłu gazu. Na stoisku firmy oraz w laboratorium fizycznym odbędą się pokazy z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu i suchego lodu. - Uczestnicy, w trakcie warsztatów będących połączeniem wiedzy z zabawą, poznają także właściwości skroplonego gazu ziemnego – zapowiada Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.
Odbędzie się m.in. chemiczne pompowanie balonów, w ruch wprawiona zostanie chemiczna lokomotywa, wyprodukowana zostanie także pasta do zębów dla… słonia. Dla odważnych i nieco starszych dzieci przygotowano zabawy z ciekłym azotem. Nie zabraknie też klasyki gatunku, czyli zamrażania i kruszenia róż czy wbijania gwoździ bananem. Na stoisku Polskiego LNG będzie można zrobić sobie zdjęcie w wirtualnym terminalu LNG, a także wziąć udział w konkursie w serwisie Instagram, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody. Prezentowane będą także informacje na temat terminalu LNG w formie filmów animowanych oraz edukacyjnych. Więcej informacji na portalu edukacyjnym dot. skroplonego gazu ziemnego: www.lng.edu.pl
Eksperymenty mrożące krew w żyłach odbywać się będą w godz. 10-19. Co przygotowano? Za pomocą niewielkiego generatora Tesli i emitowanych przez niego iskier, będzie można samodzielnie stworzyć własny rysunek. Odwiedzający będą mogli także wykonać swój własny hologram, a przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej, zobaczyć własną temperaturę!
Na tym nie koniec. W trakcie czytania tej informacji, przez Wasze ciało przelatuje kilkaset rozpędzonych do ogromnych prędkości cząstek promieniowania kosmicznego – dzięki tzw. komorze mgłowej będzie można zauważyć ślady, jakie pozostawiają mknąc przez atmosferę. Dodatkowo uczestnicy zobaczą jak działają nadprzewodniki wykorzystywane w ultraszybkich i lewitujących pociągach w Chinach i dowiedzą się, dlaczego lodówka jest w rzeczywistości grzałką.