reklama
kategoria: Kino
11 wrzesień 2023

Operator Łukasz Żal odebrał nagrodę specjalną TIFF Variety Artisan Award

zdjęcie: Operator Łukasz Żal odebrał nagrodę specjalną TIFF Variety Artisan Award / fot. PAP
fot. PAP
Operator Łukasz Żal odebrał nagrodę specjalną TIFF Variety Artisan Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Statuetkę przyznano mu za zdjęcia do "Strefy interesów" Jonathana Glazera.
REKLAMA

Polski operator odebrał nagrodę podczas uroczystości zorganizowanej w hotelu Fairmont Royal York Hotel w Toronto. Odbierając wyróżnienie, Żal podziękował producentom filmu, współpracownikom i rodzinie. "To zaszczyt być tutaj. Kiedy z Jonathanem Glazerem zaczynaliśmy przygotowania do +Strefy interesów+, ustaliliśmy, że nie będzie nikogo za kamerą, że to będzie zwykła obserwacja, bez osądów. I wow, oto jestem. Miałem zaszczyt pracować z tak wspaniałymi reżyserami, jak Paweł Pawlikowski, Jonathan Glazer, Charlie Kaufman, Magnus von Horn, Aleksey German. Wiele się od nich dowiedziałem. Nauczyłem się, że robienie filmów nigdy nie jest prostą drogą. W międzyczasie pojawia się wiele wątpliwości, obaw, ale najpiękniejsze rzeczy często dzieją się na granicy błędu, katastrofy. Pozwalam więc sobie podążać za intuicją, nie chodzić na kompromisy" - powiedział w nagraniu opublikowanym na twitterowym profilu festiwalu.

"Strefa interesów" ze zdjęciami Łukasza Żala zdobyła Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Obraz w reż. Jonathana Glazera luźno nawiązuje do głośnej powieści wojennej "Strefa interesów" Martina Amisa z 2014 roku opisującej miłość między SS-manem i żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz zarządzanym przez SS. Do 1943 roku Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili z tego terenu około 9 tys. mieszkańców.

Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hoessa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W filmie śledzimy życie rodzinne Hoessa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) i piątki dzieci w dużym domu z ogrodem położonym za obozowym murem. Śpiew ptaków zagłuszają okrzyki ludzi prowadzonych na śmierć, ale nawet one nie zakłócają idyllicznego życia Hoessów. Sielankę przerywa dopiero telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Hedwig nie chce opuszczać willi. Proponuje mężowi, że zostanie w niej razem z dziećmi.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa do niedzieli 17 września. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
5.3°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-27 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Backstreet Bar Warszawa, Warszawa,...
wstęp biletowany