4 listopad 2019

Macierzyństwo, a praca zawodowa oczami Polki

fot. materiał prasowy
Mimo coraz lepszej sytuacji na polskim rynku pracy, temat obecności mam aktywnych zawodowo wciąż powraca. Wiele kobiet każdego dnia mierzy się z łączeniem obowiązków macierzyńskich i zawodowych. Jak pogodzić te dwie sfery? - próbuje odpowiedzieć Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja, a prywatnie mamy czwórki dzieci.
REKLAMA
Jak pokazały wyniki badania „Mama w pracy” zrealizowanego przez Fundację już kilka lat temu, macierzyństwo jest ważnym czynnikiem, który może utrudniać kobietom zdobywanie pracy bądź jej utrzymanie. Niezależnie od oczekiwań samej kobiety, ciąża, urodzenie i wychowywanie dziecka, wpływają znacząco na życie zawodowe kobiety i postrzeganie jej jako pracownika.

Jak wynika również z badania Fundacji większość przyszłych mam planowała powrót do pracy po urodzeniu dziecka, przede wszystkim kierując się kwestiami finansowymi, ale także potrzebą kontaktu z ludźmi i chęcią dalszego rozwoju zawodowego. Większość zapytanych mam, jako optymalny czas powrotu do pracy po urodzeniu potomstwa, wskazała na moment skończenia przez dziecko 3 lat. Zdecydowana większość kobiet wraca jednak do pracy od razu po rocznym urlopie macierzyńskim. Łączeniu życia zawodowego i prywatnego służą wdrażane coraz częściej przez pracodawców udogodnienia dla młodych mam, jak na przykład elastyczny czas pracy, możliwość częściowej pracy zdalnej czy punktualnego wychodzenia z biura.

Jak wynika z danych GUS, Polki decydują się na coraz późniejsze macierzyństwo. Co więcej współczynnik dzietności, czyli liczba dzieci przypadających na 1 kobietę w Polsce wynosi tylko 1,48 co plasuje nas na odległym 21 miejscu na tle krajów europejskich według danych GUS za 2017 rok.


Praca a dom – poszukiwanie równowagi

Pojawienie się dziecka w życiu pracującej kobiety powoduje, że zaczyna ona jednocześnie działać w dwóch sferach: zawodowej i macierzyńskiej. Jak kobiety mierzą się z takimi sytuacjami w codziennym życiu pokazuje w swojej książce „Mama w pracy” Joanna Paciorek, wieloletnia pracownica korporacji, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja i mama czwórki dzieci.

Inspiracją do powstania książki była zrealizowana przez Fundację Świętego Mikołaja kampania społeczna, sygnalizująca i prezentująca problemy mam w pracy. Z pomocą instytutu badawczego fundacja przyjrzała się sytuacji matek w Polsce, dostrzegając ich rozterki, trudne wybory dotyczące odkładanego w czasie macierzyństwa w obawie przed utratą pracy czy zbyt szybkiego powrotu po urodzeniu dziecka do obowiązków zawodowych.

Macierzyństwo dla pracującej kobiety jest trudnym przedsięwzięciem, często połączonym z obawą o utrzymanie pracy czy utratę wypracowanej pozycji zawodowej. Pogodzenie obowiązków i wymagań w pracy z obowiązkami mamy powoduje także u kobiet wiele wewnętrznych konfliktów i sytuacji stresowych. Dlatego coraz częściej kobiety, pracujące mamy sygnalizują potrzebę bardziej elastycznego czasu pracy i innych udogodnień, które pozwolą im pogodzić macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi z korzyścią dla pracodawców.

Joanna Paciorek w swojej książce „Mama w pracy” także opisuje różne sytuacje, w których próbuje godzić rolę mamy i aktywnej zawodowo kobiety. Autorka z humorem pisze o łączeniu macierzyństwa z pracą w międzynarodowej korporacji i początkach Fundacji Świętego Mikołaja. Pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

Książka jest nie tyle o tym, jak to wychodzi, ale o tym, jak to czasami nie wychodzi, a mimo wszystko świat się nie zawala i można być przy tym szczęśliwą osobą. Staramy się być idealne, choć się nie da i warto podejść do tego z humorem. – komentuje Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Połączenie życia zawodowego z byciem mamą nie jest łatwe dla wielu kobiet w Polsce, dlatego warto podejmować ten temat i głośno mówić o tym co jest ważne dla pracujących mam.


Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
3.5°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 17:47
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-03-19 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 18:00
miejsce
Klub Hydrozagadka, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany