reklama
31 październik 2022

Aż siedmiu pieszych zginęło na drogach przez weekend

zdjęcie: Aż siedmiu pieszych zginęło na drogach przez weekend / fot. PAP
fot. PAP
W niedzielę policjanci odnotowali 51 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 66 zostało rannych - poinformował w poniedziałek PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. W sumie w piątek, w sobotę i w niedzielę doszlo do 191 wypadków, w których zginęło 17 osób, w tym 7 pieszych.
REKLAMA

Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w piątek, w sobotę i niedzielę doszło do 191 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, w tym siedmiu pieszych, a 215 osób odniosło obrażenia. Przez trzy ostatnie dni policjanci zatrzymali też 976 kierujących po alkoholu, zaś 156 kierowców przekroczyło prędkość powyżej 50 km/h. W tym czasie na drogach kontrole prowadziło średnio ok. 5 tys. policjantów pionu ruchu drogowego.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano 256 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób, a 314 osób zostało rannych. Zatrzymano także 988 kierujących po alkoholu, zaś 342 kierowców przekroczyło prędkość powyżej 50 km/h.

Jak przekazał PAP nadkom. Robert Opas, tylko w niedzielę doszło do 51 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 66 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 358 nietrzeźwych kierujących.

Do dwóch najpoważniejszych wypadków doszło w niedzielę w miejscowości Modrzejowice w pow. radomskim i w Nieczajnej Górnej w powiecie Dąbrowa Tarnowska

Jak informował PAP mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, wypadek w miejscowości Modrzejowice wydarzył się w niedzielę po godz. 13. "Kierujący volvo 58-letni mężczyzna podczas wyprzedzania doprowadził do zderzenia z osobowym mercedesem, który skręcał w lewo w drogę gminną" – przekazał PAP policjant.

Kierująca mercedesem 67-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Jej 69-letniemu pasażerowi i kierowcy volvo nic się nie stało.

Także w niedzielę do poważnego wypadku doszło na drodze z Dąbrowy Tarnowskiej do Radgoszczy. Jak informowała rzecznik dąbrowskiej policji st. asp. Ewelina Fiszbain, zmarł kierowca fiata, 40-letni mieszkaniec Nieczajnej Górnej, który w wyniku zderzenia czołowego z BMW wpadł do rowu. Przybyli na miejsce ratownicy próbowali reanimować 40-latka, ale wskutek doznanych obrażeń mężczyzna zmarł.

Policjanci oprócz apelu do kierowców o bezpieczną jazdę na drogach, zwracają się także do pieszych. Nadkom. Robert Opas w rozmowie z PAP zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i przypomniał, żeby zapewnili sobie jak najlepszą widoczność i stosowali elementy odblaskowe nie tylko tam, gdzie wymaga tego prawo.

Zaznaczył, że w piątek zginęły trzy osoby piesze, a wśród ofiar śmiertelnych z soboty, cztery osoby to też piesi. "W dwóch przypadkach wstępne okoliczności wskazywały na to, że błąd popełnili piesi" - powiedział PAP nadkom. Robert Opas.

Jednocześnie zaapelował do kierujących, aby zachowali ostrożność, szczególnie właśnie w rejonie przejść dla pieszych i cmentarzy.

W okresie Wszystkich Świętych policjanci prowadzą wzmożone kontrole w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii. Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę należy m.in. zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci kierują ruchem. Podczas kontroli policjanci zwracają szczególna uwagę na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych; kontrolują także trzeźwość kierowców.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
19.6°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 20:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-24 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany