20 marzec 2024

GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę dla S12 na odcinku Przysucha - Wieniawa

zdjęcie: GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę dla S12 na odcinku Przysucha - Wieniawa / pixabay/2906337
Konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę blisko 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 między Przysuchą i Wieniawą w woj. mazowieckim - poinformował w środę rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Łodzi.
REKLAMA

Wartość oferty złożonej przez firmy Mirbud i Kobylarnia to 597,4 mln zł. Budżet przewidziany na realizację tej inwestycji wynosi niemal 647 mln zł.

"To już kolejny odcinek drogi ekspresowej S12, na który wybraliśmy wykonawcę. W pierwszym przetargu na odcinek od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy najkorzystniejszą ofertę wybraliśmy 20 lutego. W przypadku drugiego, blisko 15-kilometrowego odcinka Przysucha - Wieniawa, w przetargu wpłynęło siedem ofert" – wyjaśnił rzecznik prowadzącej postępowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Maciej Zalewski.

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny będzie nową trasą i nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie jako zupełnie odrębny szlak komunikacyjny, głównie na terenach leśnych i rolnych. Połączy ona autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim w woj. łódzkim z już istniejącym i budowanym ciągiem S12 w woj. lubelskim.

Inwestycja ma na celu przede wszystkim przejęcie ruchu z bardzo zatłoczonej na tym odcinku drogi krajowej nr 12 oraz wyprowadzenie ciężkiego tranzytu z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Nowa S12 ma zapewnić w przyszłości szybkie, sprawne i bezpieczne połącznie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą kraju. Tym samym ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa i skrócić przejazd między krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

Nowy odcinek o długości 14,4 km będzie prowadził przez teren gmin Gielniów i Przysucha. Powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów. Między Przysuchą i Wieniawą zaplanowano dwa węzły drogowe - Przysucha u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727 i Wieniawa na przecięciu z DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką. Zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ) – po jednym dla każdego kierunku jazdy.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w okresie 43 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas prowadzenia robót) od zawarcia umowy. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
24.9°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany