reklama
2 czerwiec 2025

Jak powstaje metro, czyli dzień otwarty dla mieszkańców

fot. nadesłane
Budowa ostatniego odcinka linii M2 na Bemowie otwiera się dla zwiedzających. Już w sobotę, 7 czerwca, będzie można zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają podziemne prace na przyszłej stacji Lazurowa. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych – po zapoznaniu się z regulaminem.
REKLAMA
Budowa zachodniego odcinka metra linii M2 pomiędzy stacją Bemowo a stacją techniczno-postojową Mory jest na zaawansowanym etapie. Swoją pracę zakończyły już między innymi tarcze drążące tunele. To oznacza, że pod ziemią można już zobaczyć przyszłe przestrzenie antresol i poziomu -2, gdzie powstaną perony dla pasażerów. Na co dzień mogą tam tylko przebywać pracownicy budowy. Ale teraz taką możliwość będą mieć wszyscy chętni.

Zwiedzanie i regulamin

W sobotę 7 czerwca, w godzinach 11:00-15:00 zwiedzać będzie można budowaną stację C03 Lazurowa – przy skrzyżowaniu ul. Lazurowej i Górczewskiej. To wyjątkowa okazja, aby zajrzeć za kulisy jednej z największych inwestycji komunikacyjnych w stolicy i zapoznać się z postępem prac.

Wejście na teren budowy znajduje się od ulicy Doroszewskiego. Chętni, żeby zobaczyć przyszłą stację, będą wpuszczani w grupach. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, ale na miejscu trzeba będzie zapoznać się z regulaminem zwiedzania i go podpisać. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić ważną legitymację uczniowską oraz posiadać pisemną zgodę opiekuna.

Ponieważ jest to wciąż teren budowy, wymagany będzie odpowiedni strój: długie spodnie (krótkie spodenki, spódnice oraz sukienki nie są dopuszczalne), a także obuwie z płaską, twardą podeszwą oraz zabudowanym przodem (niedopuszczalne są buty sportowe, z miękką podeszwą, na obcasie bądź odkryte). Na miejscu uczestnicy otrzymają kaski i kamizelki odblaskowe, których noszenie jest obowiązkowe.

Z uwagi na bezpieczeństwo i warunki techniczne teren budowy nie jest przystosowany do poruszania się osób z ograniczoną mobilnością.

Trzy nowe stacje

Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap IV” stanowi operację o znaczeniu strategicznym w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”. Na Bemowie powstaje ostatni fragment drugiej linii metra w Warszawie. Do użytku zostaną oddane trzy stacje: C3 Lazurowa przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Lazurowej, C2 Chrzanów przy skrzyżowaniu Rayskiego i Szeligowskiej i C1 Karolin. Za stacją C1 powstaną podziemne tory do budowanej stacji techniczno-postojowej. Powstała infrastruktura zapewni możliwość kompleksowej obsługi pociągów kursujących na drugiej linii metra, budowa ma się zakończyć w 2026 roku.

Trzeci etap budowy odcinka zachodniego jest częścią projektu „Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap IV”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 i stanowi operację o znaczeniu strategicznym. Dla projektu o wartości 3 000 830 693,00 PLN przyznano dofinansowanie unijne w wysokości 1 125 000 000,00 PLN.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
23.6°C
wschód słońca: 04:15
zachód słońca: 20:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-06-06 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-06 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-06 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-06 17:30
miejsce
Teatr Palladium - układ teatralny,...
wstęp biletowany