8 wrzesień 2023

Na budowę linii kolejowej Podłęże – Piekiełko czekano ponad 100 lat

zdjęcie: Na budowę linii kolejowej Podłęże – Piekiełko czekano ponad 100 lat / fot. PAP
fot. PAP
Realizujemy najważniejsze dla tego regionu przedsięwzięcie, na które czekano ponad 100 lat – mówił w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Marcinkowicach podczas inauguracji budowy połączenia kolejowego łączącego Sądecczyznę i Podhale z Krakowem.
REKLAMA

Dzięki inwestycji przejazd koleją z Karkowa do Zakopanego potrwa 1,5 godz., a czas podróży na trasie Kraków-Nowy Sącz wyniesie 50 min.

„Czekaliśmy na tą inwestycję ponad 118 lat, bo już początkiem XX w. przygotowano pierwszą dokumentację techniczną tej linii, a budowa miała rozpocząć się w 1915 r. Wojny światowe przerwały te plany. Później były deklaracje i obietnice i tak zeszło do 2015 r. Decyzja podjęta przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, Ministerstwo Infrastruktury i PKP Polskie Linie Kolejowe mogła być tylko jedna - realizujemy to najważniejsze dla tego regionu przedsięwzięcie, na które tutaj społeczeństwo, mieszkańcy, ale także i ci, którzy korzystają i korzystali z transportu kolejowego, czekali ponad 100 lat. Ta inwestycja zmieni ten region” – mówił minister Adamczyk.

Linia kolejowa Podłęże - Piekiełko to projekt, który obejmuje zarówno budowę zupełnie nowej linii kolejowej z podkrakowskiego Podłęża na południe do Piekiełka k. Limanowej oraz modernizację linii Nowy Sącz – Chabówka, czyli linii 104.

„Właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy prace równocześnie od Nowego Sącza w stronę Klęczan i od strony Chabówki w stronę Rabki. Realizacja tej części inwestycji, kosztuje około 700 mln zł, a kolejne umowy dotyczące całej inwestycji będziemy podpisywali sukcesywnie. Na tej linii pociągi będą poruszały się z prędkością 160 km na godzinę. Będzie to linia dwutorowa od Podłęża i dalej, w zależności od warunków geologicznych będzie jednotorowa” – mówił podczas uroczystości Piotr Majerczak członek zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Prace zasadnicze mają zakończyć się w 2028 roku. Inwestycja jest finansowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a kolejne odcinki mają być także finansowane m.in. ze środków unijnych.

W pierwszej kolejności, w 2026 roku ma zostać uruchomione połączenia aglomeracyjne pomiędzy Nowym Sączem a Limanową. Na trasie Nowy Sącz - Chabówka będzie kompleksowa modernizacja, m.in. wymienione całe podtorze, nowa nawierzchnia, nowa sieć trakcyjna, powstaną nowe obiekty inżynieryjne w tym most na Dunajcu o długości ponad 120 m. Projekt zakłada także budowę tunelu kolejowego o długości 4 km pomiędzy Klęczanami a Limanową.

Odgałęzienie od linii 104 w kierunku Podłęża i Krakowa powstanie na wysokości Szczyrzyca i będzie polegało na wybudowaniu nowej linii kolejowej, gdzie zakończyły się już prace projektowe. W 2024 r. będą podpisywane umowy na budowę tej trasy.

Koszt przebudowy całego odcinka Nowy Sącz – Chabówka i połączenie go z podkrakowskim Podłężem szacowany jest na około 10 mld zł.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
26°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany