14 wrzesień 2023

Na razie nie ma żadnych opóźnień na budowie tramwaju na Wilanów

zdjęcie: Na razie nie ma żadnych opóźnień na budowie tramwaju na Wilanów / fot. PAP
fot. PAP
Na razie nie ma żadnych opóźnień na budowie tramwaju na Wilanów - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o ewentualne opóźnienia w związku ze sporem miasta z firmą będącą właścicielem rur kanalizacyjnych w Miasteczku Wilanów.
REKLAMA

"Obiecywaliśmy, że wróci ruch na Puławską i wrócił. Zakładamy, że do końca roku wróci ruch na Gagarina i mam nadzieję, że dokładnie tak będzie. Natomiast ten spór ciągnie się latami. My zakładamy oczywiście, że miasto ma rację i że sąd gospodarczy rozstrzygnie tę sprawę dość szybko i że nie będzie żadnych opóźnień" - przekazał Trzaskowski.

Zaznaczył, że jest dla niego niezrozumiałe, dlaczego firma próbuje doprowadzić do tego, żeby ewentualnie, były opóźniane ważne inwestycje dla miasta. "To jest działanie na szkodę miasta. Mam nadzieję, że żadnych opóźnień nie będzie i że sądy podejmą właściwą decyzję" - dodał.

W sprawie kanalizacji na odcinku pomiędzy ul. Branickiego a al. Wilanowską trwa spór pomiędzy deweloperem i Miejskim Przedsiębiorstwem Kanalizacyjnym. Chodzi o przejęcie instalacji, która została zbudowana przez dewelopera i do tej pory nie została przejęta przez miejską spółkę. Deweloper wystąpił do sądu, a ten nakazał wstrzymanie prac na terenie, na którym leży sporna instalacja.

Sprawę skomentował szef MKiDN Piotr Gliński, który otwiera warszawską listę PiS w wyborach do Sejmu.

"Budowa linii tramwajowej z Wilanowa do centrum została wstrzymana decyzją sądu; wynika ona ze sporu prawnego pomiędzy deweloperem reprezentowanym przez Romana Giertycha, a spółką miejską nadzorowaną przez Rafała Trzaskowskiego; można powiedzieć - spór w rodzinie kosztem warszawiaków" - podkreślił na platformie X (dawniej Twitter) Gliński.

Pod wpisem minister zamieścił krótki filmik ze swoim udziałem. "Znajdujemy się na budowie linii tramwajowej z warszawskiego Wilanowa do centrum. Budowie, która warszawiakom była obiecywana już 20 lat temu i przez 20 lat Platforma Obywatelska nie podjęła tego projektu" - podkreśla w nagraniu Gliński.

"Ta budowa, jak państwo widzicie, jest wstrzymana decyzją sądu z sierpnia 2023 roku. Ta decyzja wynika ze sporu prawnego pomiędzy deweloperem, a spółką miejską. Co ciekawe, deweloperowi doradza Roman Giertych - to on skonstruował roszczenia na prawie 70 mln złotych - a spółkę miejską nadzoruje Rafał Trzaskowski" - zaznaczył minister.

Gliński zwrócił uwagę, że "Giertych startuje z list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, a Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej". "Można powiedzieć spór w rodzinie. Tyle tylko, że spór o nasze publiczne pieniądze. I spór, który może doprowadzić na całe lata do zatrzymania tej budowy. I przez lata warszawiacy nie będą jeździli tramwajem z Wilanowa do centrum" - powiedział minister. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany