Niebawem rozpocznie się budowa obwodnicy Pułtuska
"Decyzja umożliwia rozpoczęcie robót, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości" - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
Rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA przekazała, że niebawem plac budowy obwodnicy Pułtuska zostanie przekazany wykonawcy. "Po przekazaniu placu budowy wykonawca inwestycji rozpocznie prace budowlane" - zapowiedziała.
"Powstanie ok. 16,8 km nowego, dwujezdniowego fragmentu drogi w ciągu DK61 omijającej Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 km jednojezdniowej DK57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo. Wybudowane zostaną cztery węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego" - przekazała Tarnowska.
Jak zaznaczyła, podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie z Pułtuska ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. "Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo" - podkreśliła. Zapewniła przy tym, że zachowane zostaną m.in. najwyższe wymogi ochrony środowiska.
"Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. DK57 i DK61 stanowią popularne trasy dojazdu mieszkańców stolicy i Mazowsza na Warmię i Mazury. Przypomnijmy, że sukcesywnie przebudowujemy DK61 pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem. W realizacji jest odcinek Legionowo – Zegrze" - podała.
"Wykonawcą inwestycji jest Strabag. Umowa o wartości prawie 442 mln zł została zawarta w czerwcu 2021 roku, jest realizowana w formule: Projektuj i buduj. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w pierwszym kwartale 2025 roku. Do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca" - dodała Małgorzata Tarnowska.(PAP)
autor: Bartłomiej Figaj
bf/ jann/