reklama
11 styczeń 2023

NIK skontrolowała budowę Południowej Obwodnicy Warszawy; zarzuciła drogowcom, że nie naliczyła kar umownych

zdjęcie: NIK skontrolowała budowę Południowej Obwodnicy Warszawy; zarzuciła drogowcom, że nie naliczyła kar umownych / fot. PAP
fot. PAP
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się realizacji i nadzorowi nad pracami budowlanymi na fragmencie Południowej Obwodnicy Warszawy między Puławską a Przyczółkową. Kontrolerzy zasadniczo pozytywnie ocenili działania GDDKiA w tym zakresie. Mieli jednak zastrzeżenia w kwestii naliczania kar umownych.
REKLAMA

"Do dnia zakończenia czynności kontrolnych nie naliczono kar umownych z tytułu nieterminowej dostawy przez inżyniera kontraktu sprzętu laboratoryjnego oraz dwudniowego opóźnienia w przekazaniu raportu końcowego z nadzoru przyrodniczego. GDDKiA Oddział w Warszawie nie naliczyła także kar umownych wykonawcy z tytułu nieterminowego przekazywania raportów o postępie prac i robót, co wypełniało znamiona nierzetelności" - przekazała w środę Najwyższa Izba Kontroli wyniki kontroli „Realizacji i odbioru budowy drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska – Przyczółkowa".

Kontrolerzy NIK sprawdzali także, w jaki sposób przeprowadzano odbiór prac budowlanych i uzyskanie wymaganych zgód i pozwoleń na użytkowanie. Kontrolą objęto lata 2019 – 2021 oraz działania spoza tego okresu, które miały wpływ na kontrolowaną działalność.

Zdaniem kontrolerów większość parametrów nawierzchni nowobudowanej drogi odpowiadała określonym w kontrakcie. Parametrów tych nie spełniało natomiast oznakowanie poziome w zakresie luminacji i odblaskowości. Natomiast elementy systemu wentylacji tunelu drogowego były zgodne z wymaganiami określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

"Przedmiot umowy został zrealizowany z przekroczeniem terminu określonego w umowie, jednak do czasu zakończenia czynności kontrolnych nie dokonano formalnego zakończenia realizacji inwestycji. GDDKiA Oddział w Warszawie prowadziła działania mające na celu jej zakończenie m.in. rozstrzygała roszczenia wykonawcy i monitorowała realizację prac zaległych i usuwanie wad" - czytamy w komunikacie NIK.

GDDKiA zalecono naliczenie i wyegzekwowanie kar umownych przewidzianych w kontraktach oraz wprowadzenie skutecznych mechanizmów nadzoru nad realizacją umów z wykonawcami.

Małgorzata Tarnowska z GDDKiA w rozmowie z PAP podkreśliła, że warszawski oddział dyrekcji naliczył już kary umowne wykonawcy robót budowlanych zgodnie z wymaganiami NIK.

"Jednocześnie oddział jest w trakcie rozpatrywania sprawy naliczenia kar umownych dla nadzoru inwestorskiego w zakresie ujętym przez NIK" - dodała rzeczniczka.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
22.1°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 20:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-24 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany